Strefa pacjenta
Strefa lekarza
Pracownia USG
USG - ikona

Pracownia USG

W Pracowni USG wykonywane są badania z zakresu:
  • USG stawów, mięśni, ścięgien i więzadeł
  • USG tarczycy, narządów jamy brzusznej, naczyń
  • USG color-doppler: badanie przepływów naczyniowych
  • USG piersi
  • Biopsje piersi i narządów miąższowych
  • Biopsje ortopedyczne pod kontrolą USG
  • USG/Elastografia wątroby
Pracownia USG jest czynna: w poniedziałek i czwartek w godz. 12.00-14.30 Wymagana jest wcześniejsza rejestracja przed badaniem.

ELASTOGRAFIA WĄTROBY – NA CZYM POLEGA BADANIE I W JAKIM CELU JEST WYKONYWANE

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby to choroba cywilizacyjna, która dotyka coraz więcej osób. Ocenia się, że występuje u 1 mld ludzi na świecie i staje się główną przyczyną marskości wątroby, raka wątrobowokomórkowego oraz zgonu z powodu chorób wątroby. Jej przyczyna leży bardzo często w złej diecie, braku odpowiedniej aktywności fizycznej, otyłości. Niestety we współczesnym świecie coraz trudniej ustrzec się przed tymi czynnikami. Choroba może mieć również podłoże genetyczne i hormonalne. Od niedawna w Szpitalu św. Łukasza można wykonać elastografię wątroby. To precyzyjne i nieinwazyjne badanie diagnostyczne metodą USG, które pozwala ocenić stan wątroby.

Badanie ultrasonograficzne (USG/elastografia) oceniające poziom stłuszczenia wątroby pozwala na precyzyjne postawienie diagnozy bez konieczności wykonywania biopsji wątroby lub badania Rezonansu Magnetycznego.

  • Analiza zwłóknienia wątroby za pomocą fali poprzecznej „shear wave” ocenia stopień zwłóknienia/stłuszczenia wątroby
  • Analiza poziomu nacieku tłuszczowego w oparciu o współczynnik atenuacji (ATT)

 

Stłuszczeniowa choroba wątroby związana z dysfunkcją metaboliczną to przewlekła choroba występująca u 25% dorosłej populacji na świecie. Patogeneza choroby nie została w pełni wyjaśniona. Jedną z koncepcji jest teoria „dwóch uderzeń”, gdzie nagromadzenie trójglicerydów w wątrobie powstające w konsekwencji insulinooporności i diety hiperkalorycznej współwystępuje z napływem komórek zapalnych odpowiedzialnych za wydzielanie cytokin prozapalnych. W konsekwencji dochodzi do rozwoju stanu zapalnego i uszkodzenia hepatocytów i w konsekwencji do stłuszczenia, a następnie zwłóknienia wątroby. Obecnie uważa się, że choroba rozwija się w wyniku wpływu różnych czynników na wątrobę takich jak otyłość, czynniki hormonalne, genetyczne, czy środowiskowe.

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby obejmuje:

  • niealkoholowe stłuszczenie wątroby, określane także jako NAFLD (Non-Alcoholic Fatty Liver Disease) lub MAFLD (Metabolic-Associated Fatty Liver Disease), w przypadku którego ryzyko rozwoju marskości jest bardzo niskie, jednak zwiększa ono ryzyko przedwczesnej miażdżycy i zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych. Ocenia się że choruje na nie nawet 25% dorosłej populacji na świecie. Szacuje się, że u 30-60% chorych na niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NAFLD) występuje również niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby (NASH)

 

  • niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby (non-alcoholic steatohepatitis – NASH) – stłuszczenie wątroby z przewlekłym i postępującym zapaleniem wątroby, które nieleczone prowadzi do włóknienia, marskości i raka wątrobowokomórkowego.

Elastografia to skuteczna i nieinwazyjna metoda diagnostyczna, pozwalająca ocenić stopień uszkodzenia wątroby i wykryć niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Dzięki odpowiednio wczesnej diagnozie możliwe jest wdrożenie leczenia lub profilaktyki, pozwalających uniknąć opisanych powyżej, niebezpiecznych dla zdrowia i życia powikłań.

Rodzaje uszkodzenia wątroby:

  • Stłuszczenie wątroby
  • Zwłóknienie wątroby
  • Marskość wątroby
  • Zapalenie wątroby
  • HCC – rak wątrobowokomórkowy
Ikona - adres CENNIK USŁUG
Nazwa usługiCena
USG jamy brzusznej140 zł
USG tarczycy, szyi, ślinianek140 zł
USG przezciemiączkowe190 zł
USG stawów160 zł
USG/ELASTOGRAFIA wątroby220 zł
Logo Szpitala św. Łukasza

Wielospecjalistyczny Szpital w Bielsku-Białej. Nowoczesny budynek z kompleksowym zapleczem diagnostycznym, wysoko wykwalifikowaną kadrą i oddziałem szpitalnym.

Ikona - komorka ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała

Szpital św. Łukasza S.A.
ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała
NIP: 5472145493, REGON: 243161232,
Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej VIII Wydział Gospodarczy, KRS: 0000656269

WAŻNE INFORMACJE


Poznaj nas jeszcze lepiej na naszych mediów społecznościowych.

Copyright © Szpital św. Łukasza | Projekt i realizacja strony www - Agencja Marketingowa InterAktywni

+48 33 819 95 10
MENU