1. MONITORING WIZYJNY W SZPITALU ŚW. ŁUKASZA
W Szpitalu św. Łukasza funkcjonuje system monitoringu wizyjnego.
Celem prowadzenia monitoringu wizyjnego jest:
- zapewnienie bezpieczeństwa pracowników
- ochrona mienia
- zapewnienie bezpieczeństwa pacjentów oraz innych osób przebywających na terenie infrastruktury Szpitala św. Łukasza w Bielsku-Białej.
Cele i zasady funkcjonowania systemu monitoringu wizyjnego w Szpitalu św. Łukasza, miejsca instalacji kamer systemu na terenie Szpitala, reguły rejestracji i zapisu informacji oraz sposób ich zabezpieczenia, a także możliwości udostępniania zgromadzonych danych o zdarzeniach określono w Regulaminie Monitoringu Wizyjnego, którego treść dostępna jest do wglądu w Biurze Zarządu Szpitala św. Łukasza S.A.
Dostęp do przetwarzania danych pozyskanych z systemu monitoringu mogą uzyskać wyłącznie osoby upoważnione przez Dyrektora.
INFORMACJA RODO dla osób nagrywanych przez monitoring wizyjny
2. WYSOKOŚĆ OPŁATY ZA UDOSTĘPNIENIE DOKUMENTACJI MEDYCZNEJ
Wysokość opłaty za udostępnianie dokumentacji medycznej w Szpitalu św. Łukasza S.A. ustalono w sposób określony w art. 28 ust. 4 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz.U. 2024 poz. 581 t.j.)
- Ustala się następującą wysokość opłaty za:
- jedną stronę wyciągu lub odpisu dokumentacji medycznej - 0,002 przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, począwszy od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy
z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych; - jedną stronę kopii dokumentacji medycznej - 0,00007 przeciętnego wynagrodzenia,
o którym mowa w punkcie 1.1; - kopii dokumentacji medycznej na elektronicznym nośniku danych, - 0,0004 przeciętnego wynagrodzenia, o którym mowa w punkcie 1.1;
- Opłaty, o której mowa w ust. 1, nie pobiera się w przypadku udostępnienia dokumentacji medycznej pacjentowi albo jego przedstawicielowi ustawowemu po raz pierwszy w żądanym zakresie i „do wglądu”.
- Wysokość opłat, o których mowa w ust. 1 jest zgodna z Ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz.U. 2024 poz. 581 t.j.).
3. STANDARDY DOKONYWANIA ZGŁOSZEŃ I OCHRONY SYGNALISTÓW
Na podstawie regulacji prawnych określonych w:
• Dyrektywie PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii oraz
• Ustawie z dnia 14 czerwca 2024r. o ochronie sygnalistów (Dz.U. poz. 928),
w Szpitalu św. Łukasza S.A. obowiązuje Procedura zgłaszania nieprawidłowości oraz ochrony sygnalistów.
Cele procedury:
- utworzenie wewnętrznego narzędzia zwiększającego monitorowanie, wykrywanie i rozwiązywanie sytuacji związanych z wystąpieniem nieprawidłowości rozumianych jako zachowania lub praktyki, które stanowią nadużycia lub wykroczenia w stosunku do przyjętych w podmiocie regulacji oraz obowiązujących przepisów prawa,
- określenie sposobu ochrony sygnalistów.
Przedmiotem procedury jest określenie sposobu składania nieprawidłowości. Procedura wprowadza również ochronę sygnalisty przed ewentualnymi działaniami odwetowymi.
Kanał zgłoszenia: Zgłoszenie naruszenia prawa może być dokonywane z zachowaniem poufności poprzez wysłanie wypełnionego formularza (wg zał. 1 do procedur; link do pobrania załącznika w wersji PDF ; link do pobrania załącznika w wersji WORD) drogą elektroniczną na adres: sygnalista@lukasza.pl . Zgłoszenia anonimowe nie będą rozpatrywane.
Po wpłynięciu zgłoszenia nieprawidłowości osoba odpowiedzialna za zgłoszenie, niezwłocznie, nie później jednak niż w 7 dni od daty otrzymania, potwierdza sygnaliście przyjęcie zgłoszenia (o ile to możliwe, o ile sygnalista podał dane kontaktowe) oraz dokonuje wstępnej analizy zgłoszenia. Potwierdzenia zgłoszenia nieprawidłowości wydane jest na formularzu, którego wzór określono w załączniku nr 2 (link do pobrania załącznika 2) do niniejszej Procedury.
Rozpatrzenie zgłoszenia nieprawidłowości następuje bez zbędnej zwłoki, w okresie nie dłuższym niż 30 dni od daty wszczęcia postępowania wyjaśniającego pod warunkiem możliwości zebrania w tym czasie przez podmiot rozpatrujący niezbędnych dokumentów i dowodów. Maksymalny czas na rozpatrzenie zgłoszenia wynosi 3 miesiące.
Całościowy nadzór nad przyjmowaniem i obsługą zgłoszeń nieprawidłowości sprawuje p. Jarosław Stankowski.
Treść całej procedury wraz z załącznikami dostępna jest w Biurze Zarządu Szpitala oraz w wersji elektronicznej w intranecie Szpitala.
Załącznik nr 1_formularz zgłoszenia nieprawidłowości_wersja word
Załącznik nr 1_formularz zgłoszenia nieprawidłowości_wersja pdf