Strefa pacjenta
Strefa lekarza
Metody diagnostyki raka piersi ❤️

Metody diagnostyki raka piersi ❤️

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet w Polsce. Dlatego dużą rolę odgrywa właściwa diagnostyka i szybkie wykrycie jego wystąpienia

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet w Polsce. Dlatego dużą rolę odgrywa właściwa diagnostyka i szybkie wykrycie jego wystąpienia – najlepiej jeszcze w stadium przedinwazyjnym, ponieważ umożliwia to praktycznie całkowite jego wyleczenie. Na wystąpienie raka piersi mogą mieć wpływ różne czynniki, takie jak:
 •  płeć – rak piersi występuje również u mężczyzn, jednak dzieje się to o wiele rzadziej niż w przypadku kobiet,
 •  wiek – najwięcej zachorowań występuje pomiędzy 50-70 rokiem życia,
 •  pierwsza miesiączka we wczesnym wieku (przed 12 r. ż.),
 •  menopauza w późnym wieku (po 55 r. ż.),
 •  urodzenie pierwszego dziecka w późnym wieku,
 •  czynniki genetyczne,
 •  czynniki hormonalne,
 •  niezdrowy styl życia.
❗️Pamiętajmy jednak, że u dużej większości kobiet nie występują żadne znaczne czynniki ryzyka. Metody diagnostyki: 1. Badania palpacyjne – są to rutynowe badania, wykonywane podczas każdej kontroli ginekologicznej. Również każda kobieta po ukończeniu 25. roku życia powinna przynajmniej raz w miesiącu przeprowadzić samobadanie piersi. ❗️Niepokojącymi objawami, których nie należy ignorować mogą być:
 •  guz w obrębie gruczołu piersiowego,
 •  zmiana wielkości lub kształtu piersi,
 •  zaczerwienie i zgrubienie skóry,
 •  wyciek z brodawki (zwłaszcza krwisty),
 •  powiększenie węzłów chłonnych w dole pachowym,
 •  poszerzeni żył lub/i owrzodzenie skóry piersi.
2. Mammografia – jest to najbardziej popularna metoda diagnostyki piersi. Badanie jest bezbolesne i nie wymaga dodatkowego przygotowania. Polega ono na wykorzystaniu dawki promieniowania zbliżonej do tej otrzymywanej podczas prześwietlenia zęba. Czułość tej metody zależy od budowy piersi. W związku z tym badanie jest mniej skuteczne dla młodszych kobiet (poniżej 50 r. ż.). 3. USG – jest metodą uzupełniającą diagnostykę po podejrzeniu zmian nowotworowych wykrytych podczas mammografii. Badanie USG jest również zalecane dla piersi o dużej gęstości gruczołowej (zwłaszcza u młodych kobiet). 4. Elastografia – metoda powiązana z USG. Poza wykryciem guza piersi, pokazuje również, czy guz jest łagodny lub złośliwy. Badanie opiera się na ocenie sztywności guza, przez obserwację reakcji piersi na ucisk – zdrowe tkanki są miękkie i elastyczne. 5. Biopsja cienkoigłowa i gruboiglowa – jest to proste do wykonania badanie. Biopsja cienkoigłowa daje jedynie możliwość oceny poszczególnych komórek, ale nie tkanki nowotworowej. Za to biopsja gruboigłowa pozwala na ocenę czynników prognostycznych i tych wpływających na wybór sposób leczenia. 6. Rezonans magnetyczny (MRI) – jest najbardziej dokładnym z możliwych badań. Pozwala na obrazowanie morfologii piersi, zaburzeń ich architektury oraz wykrycie najmniejszych patologii. MRI jest zalecany, gdy pomiary guza w badaniach mammograficznych i USG znacznie się różnią. Rezonans magnetyczny służy również do badania bardzo wczesnych zmian. Dowiedz się więcej: https://bit.ly/31aVZzI
Logo Szpitala św. Łukasza

Wielospecjalistyczny Szpital w Bielsku-Białej. Nowoczesny budynek z kompleksowym zapleczem diagnostycznym, wysoko wykwalifikowaną kadrą i oddziałem szpitalnym.

Ikona - komorka ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała

Szpital św. Łukasza S.A.
ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała
NIP: 5472145493, REGON: 243161232,
Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej VIII Wydział Gospodarczy, KRS: 0000656269

WAŻNE INFORMACJE


Poznaj nas jeszcze lepiej na naszych mediów społecznościowych.

Copyright © Szpital św. Łukasza | Projekt i realizacja strony www - Agencja Marketingowa InterAktywni

+48 33 819 95 10
MENU