Strefa pacjenta
Strefa lekarza
Enukleacja prostaty DioLEP

Enukleacja prostaty DioLEP

Wysoka skuteczność, krótki czas hospitalizacji, małe ryzyko krwawienia i szybki powrót do pełnej sprawności – to największe zalety enukleacji DioLEP

Wysoka skuteczność, krótki czas hospitalizacji, małe ryzyko krwawienia i szybki powrót do pełnej sprawności – to największe zalety enukleacji DioLEP, najnowszej metody małoinwazyjnego leczenia zabiegowego przerostu prostaty u mężczyzn z zaburzeniami oddawania moczu. Co to jest zabieg DioLEP? Zabieg laserowej enukleacji gruczołu krokowego DioLEP czyli inaczej operacji prostaty laserem czerwonym, wykorzystuję możliwości lasera diodowego. Zabieg wykonuje się u mężczyzn, u których doszło do zatrzymania moczu lub gdy są nasilone objawy spowodowane łagodnym rozrostem gruczołu krokowego (prostaty). Celem operacji jest zmniejszenie objętości gruczołu, a dokładnie tej części prostaty, która blokuje odpływ moczu z pęcherza moczowego.
Jakie są wskazania do leczenia metodą DioLEP? Przerost prostaty z towarzyszącymi objawami zatrzymania moczu, z kamicą pęcherza moczowego, nawrotowym krwiomoczem i infekcjami dróg moczowych jest bezwzględnym wskazaniem do leczenia zabiegowego. Zabieg jest wskazany także w przypadku nasilonych dolegliwości i nieskutecznego leczenia farmakologicznego. Objawy związane z przerostem gruczołu krokowego to:
  • słaby lub przerywany strumień moczu,
  • zaleganie moczu w pęcherzu po mikcji,
  • częste i naglące potrzeby oddawania moczu
  • oraz nocne wstawanie do toalety.
Enukleacja gruczolaka techniką DioLEP powoduje znaczącą redukcję objawów, wzrost przepływu cewkowego i zmniejszenie zalegania moczu w pęcherzu. Większość chorych na przerost prostaty nie będzie już musiała po tym zabiegu stosować leczenia farmakologicznego, które często wiąże się z objawami niepożądanymi.
Jaka jest przewaga operacji techniką DioLEP? Laserowa operacja prostaty jako rodzaj techniki małoinwazyjnej zapewnia mniejszą utratę krwi w czasie zbiegu, krótszy okres hospitalizacji oraz mniejsze zużycie leków przeciwbólowych. Operacja prostaty techniką laserową pozwala na usunięcie większej objętości tkanki gruczolaka niż w przypadku zastosowania starszych metod leczenia (np. TURP). Laserowe leczenie prostaty nie wymaga długiej hospitalizacji, pacjent spędza w szpitalu średnio 2 dni. Ze względu na wysoki profil bezpieczeństwa tej metody zabiegowej, enukleacja gruczolaka laserem diodowym może być wykonywana u pacjentów przewlekle przyjmujących leki przeciwpłytkowe (antyagregacyjne) w przypadku istotnych schorzeń kardiologicznych i naczyniowych.
Jak wygląda operacja prostaty metodą DioLEP? Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu podpajęczynówkowym lub ogólnym, przy użyciu endoskopu, który wprowadzany jest przez cewką moczową (w przeszłości duże gruczolaki stercza operowane były klasycznie przez cięcie powłok brzusznych). Tkankę prostaty wycina strumień lasera z precyzją pozwalającą oddzielić tkankę gruczołową od zewnętrznej torebki gruczołu krokowego. Energia lasera pozwala także na dokładne zaopatrzenie krwawiących naczyń z operowanego gruczołu. Wyłuszczone płaty prostaty są następnie rozdrabniane w pęcherzu i usuwane na zewnątrz – materiał pobrany podczas operacji jest następnie przekazywany do badania histopatologicznego w Pracowni Patomorfologii w celu potwierdzenia łagodnego charakteru rozrostu prostaty.
Czego się spodziewać po zabiegu DioLEP? Po zabiegu pacjent ma założony cewnik do pęcherza moczowego, który jest usuwany następnego dnia. W tym dniu pacjent jest wypisywany do domu. Okresowo po zabiegu występują objawy podrażnieniowe w postaci częstomoczu, które w ogromnej większości są przejściowe. Zabieg nie wiąże się z istotnym ryzykiem wystąpienia zaburzeń erekcji i nietrzymania moczu. Dlaczego polecamy operację prostaty metodą DioLEP? Urolodzy polecają operację prostaty przy pomocy lasera czerwonego głównie z uwagi na jego wysoką skuteczność i bezpieczeństwo. Zabieg ten jest niezwykle precyzyjny, pozwalający usunąć dużą objętość tkanki gruczołu krokowego nawet w przypadku bardzo dużych prostat. Zabieg enukleacji gruczołu krokowego laserem diodowym jest optymalną metodą leczenia u pacjentów obciążonych kardiologicznie Wszystkie powyższe cechy spowodowały iż aktualne wytyczne Europejskiego i Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego stawiają operacje laserowe na pierwszym miejscu przy wyborze optymalnej metody leczenia przerostu stercza.
Logo Szpitala św. Łukasza

Wielospecjalistyczny Szpital w Bielsku-Białej. Nowoczesny budynek z kompleksowym zapleczem diagnostycznym, wysoko wykwalifikowaną kadrą i oddziałem szpitalnym.

Ikona - komorka ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała

Szpital św. Łukasza S.A.
ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała
NIP: 5472145493, REGON: 243161232,
Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej VIII Wydział Gospodarczy, KRS: 0000656269

WAŻNE INFORMACJE


Poznaj nas jeszcze lepiej na naszych mediów społecznościowych.

Copyright © 2023 Szpital św. Łukasza | Projekt i realizacja strony www - Agencja Marketingowa InterAktywni

+48 33 819 95 10
MENU