Strefa pacjenta
Strefa lekarza
Artroskopowe leczenie torbieli Bakera

Artroskopowe leczenie torbieli Bakera

Torbiel dołu podkolanowego zwana również torbielą Bakera lub cystą Bakera to zgrubienie z tyłu kolana, często widoczne gołym okiem lub wyczuwalne w badaniu palpacyjnym. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o przyczynach powstania oraz metodach diagnostyki i leczenia.

Torbiel dołu podkolanowego zwana również torbielą Bakera lub cystą Bakera to zgrubienie z tyłu kolana, często widoczne gołym okiem lub wyczuwalne w badaniu palpacyjnym. Może być ona przyczyną dolegliwości bólowych i ograniczenia ruchomości stawu kolanowego, natomiast sama w sobie nie jest chorobą.

Przyczyny powstawania:

Za jej powstanie odpowiadają zazwyczaj inne schorzenia kolana związane z nawracającymi wysiękami. Przykładem takich schorzeń może być uszkodzenie chrząstki stawowej, łąkotek, zmiany zwyrodnieniowe, choroby zapalne typu reumatoidalne zapalenie stawów lub metaboliczne jak np. dna moczanowa.

Mechanizm powstawania:

W wyniku nawracających wysięków kaletka znajdująca się pomiędzy mięśniem brzuchatym łydki i półbłoniastym (kaletka brzuchato-półbłoniasta) powiększa się pod naporem płynu. Między kolanem a torbielą wytwarza się mechanizm zastawkowy, który nie pozwala na powrót płynu do stawu. Torbiel często może mieć postać wielokomorową i być wypełniona tkankami włóknistymi i chrzęstnymi.

Diagnostyka:

Torbiel najczęściej jest wykrywana w badaniu USG stawu kolanowego. Jest również widoczna w badaniu rezonansu magnetycznego. Dodatkowo w czasie diagnostyki należy wykonać zdjęcie RTG w celu oceny m.in. stopnia zmian zwyrodnieniowych kolan. Choroby zapalne, zakaźne i metaboliczne są diagnozowane za pomocą badań laboratoryjnych krwi.

Leczenie torbieli Bakera:

Zasadą leczenia torbieli Bakera jest określenie jej przyczyny – schorzenia kolana, które powoduje nadmierną produkcję płynu stawowego. W tym celu pacjent musi być zbadany przez lekarza ortopedę, który może zalecić dodatkowe badania obrazowe oraz badania laboratoryjne. Leczenie zazwyczaj zaczyna się od farmakoterapii i fizjoterapii celowanej w chorobę, która jest przyczyną torbieli. Płyn z torbieli można usunąć pod kontrolą USG a miejscowo podać kortykosteroid, który zmniejsza jego nadmierną produkcję. Jeśli te metody zawodzą należy rozważyć leczenie operacyjne.

Leczenie operacyjne:

W Szpitalu św. Łukasza w Bielsku-BIałej torbiel Bakera leczymy za pomocą artroskopii – małoinwazyjnej metody operacyjnej. Dzięki tej metodzie nie trzeba wykonywać dużego cięcia z tyłu kolana, które związane jest dłuższą rehabilitacją i gojeniem. Pod kontrolą kamery wprowadzonej do stawu usuwana jest zastawka torbieli Bakera oraz sama torbiel, dodatkowo artroskopia pozwala na zaopatrzenie innych schorzeń wewnątrzstawowych typu uszkodzenia łąkotek, chrząstki czy więzadeł. Pacjent może wrócić do domu na drugi dzień po operacji.
Logo Szpitala św. Łukasza

Wielospecjalistyczny Szpital w Bielsku-Białej. Nowoczesny budynek z kompleksowym zapleczem diagnostycznym, wysoko wykwalifikowaną kadrą i oddziałem szpitalnym.

Ikona - komorka ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała

Szpital św. Łukasza S.A.
ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała
NIP: 5472145493, REGON: 243161232,
Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej VIII Wydział Gospodarczy, KRS: 0000656269

WAŻNE INFORMACJE


Poznaj nas jeszcze lepiej na naszych mediów społecznościowych.

Copyright © 2023 Szpital św. Łukasza | Projekt i realizacja strony www - Agencja Marketingowa InterAktywni

+48 33 819 95 10
MENU