Strefa pacjenta
Strefa lekarza

Laserowa Enukleacja Prostaty Laserem Holmowym (HoLEP) w Szpitalu św. Łukasza w Bielsku-Białej

Laserowa enukleacja prostaty laserem holmowym (tzw: HoLEP) to nowoczesna, minimalnie inwazyjna operacja przerośniętego gruczołu krokowego (łagodny rozrost prostaty – BPH). Zabieg ten jest obecnie uznawany przez międzynarodowe środowisko urologiczne za złoty standard w operacyjnym leczeniu przerostu prostaty. Więcej informacji znajdziesz w dalszej części artykułu. Na zabieg HoLEP w Szpitalu św. Łukasza w Bielsku-Białej można się umówić korzystając z dedykowanej infolinii dostępnej pod numerem 798 798 555 .

Czym jest HoLEP?

Laserowa enukleacja prostaty laserem holmowym (tzw: HoLEP) to minimalnie inwazyjna operacja zmniejszająca przerośnięty gruczoł krokowy. W Szpitalu św. Łukasza w Bielsku-Białej enukleację prostaty wykonuje się przy pomocy lasera lasera holmowego. Według aktualnych standardów urologicznych zabieg laserem holmowym (HoLEP) jest najlepszym standardem w usuwaniu przerośniętej tkanki gruczołu krokowego (prostaty).

W procedurze HoLEP tkankę gruczołu, która blokuje przepływ moczu, usuwa się wysokoenergetyczną, ale bezpieczną wiązką lasera holmowego. Zabieg jest skuteczny nawet u mężczyzn z bardzo powiększoną prostatą. W czasie zabiegu usuwany jest cały fragment chorobowo zmienionego gruczołu przy jednoczesnym zachowaniu usuniętych tkanek, co pozwala na histopatologiczne zbadanie tkanki tak ważne w diagnostyce raka prostaty. W porównaniu do starszych metod leczenia przerostu prostaty, metody laserowe a w szczególności Ho Lep, pozwalają na znacznie szybszą regenerację po zabiegu oraz całkowite usunięcie przerośniętej części gruczołu. Zabiegi HoLEP oceniane są w literaturze urologicznej jako bardzo skuteczne. Według statystyk poniżej 2% mężczyzn wymaga ponownego leczenia przerośniętej prostaty.

Co to łagodny przerost prostaty?

Łagodny przerost prostaty (in. stercza, gruczołu krokowego) to schorzenie, które dotyka bardzo wielu mężczyzn. Zaczyna się rozwijać po ok. 45-50 r.ż. i dotyka nawet 80% mężczyzn po 75 r.ż. Nieznane są dokładne przyczyny tego procesu, ale wiadomo, że ważną rolę odgrywa męski hormon, testosteron. U części mężczyzn jest to przyczyna zaburzeń w oddawaniu moczu.Objawy łagodnego przerostu gruczołu krokowego (prostaty)

Powiększający się gruczoł krokowy (prostata) powoduje zwężenie cewki moczowej, która przebiega przez jego środek , co prowadzi do zaburzeń przepływu moczu podczas wydalania z pęcherza. Do typowych objawów należą:
  • słaby strumień moczu (co powoduje, że opróżnianie pęcherza trwa dłużej)
  • słabnięcie strumienia moczu pod koniec mikcji, kiedy mocz może wypływać tylko kroplami
  • zwłoka w wypływie moczu, który rozpoczyna się dopiero po chwili (konieczność odczekania zanim pojawi się strumień moczu)
  • uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza

Poradnia urologiczna i oddział urologii Szpitala św. Łukasza

W Szpitalu św. Łukasza działają poradnia oraz oddział urologii, w których prowadzone jest leczenie chorób układu moczowo-płciowego u mężczyzn. Zakres opieki medycznej urologii Szpitala św. Łukasza wchodzi między innymi leczenie farmakologiczne oraz operacyjne łagodnego przerostu prostaty (BPH). W poradni urologicznej oraz na oddziale urologii Szpitala św. Łukasza od wielu lat pracują doświadczeni klinicznie specjaliści, odnoszący również osiągnięcia na polu pracy naukowej.

Źrodła: HoLEP: the new gold standard for surgical treatment of benign prostatic hyperplasia Asaf Shvero, Brian Calio, Mitchell R Humphreys, Akhil K Das, PMID: 34453422

 
Logo Szpitala św. Łukasza

Wielospecjalistyczny Szpital w Bielsku-Białej. Nowoczesny budynek z kompleksowym zapleczem diagnostycznym, wysoko wykwalifikowaną kadrą i oddziałem szpitalnym.

Ikona - komorka ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała

Szpital św. Łukasza S.A.
ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała
NIP: 5472145493, REGON: 243161232,
Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej VIII Wydział Gospodarczy, KRS: 0000656269

WAŻNE INFORMACJE


Poznaj nas jeszcze lepiej na naszych mediów społecznościowych.

Copyright © Szpital św. Łukasza | Projekt i realizacja strony www - Agencja Marketingowa InterAktywni

+48 33 819 95 10
MENU