Strefa pacjenta
Strefa lekarza
Laser Holmowy

Laser Holmowy - Nowoczesne narzędzie leczenia przerostu prostaty

Operacja łagodnego przerostu prostaty nie musi wiązać się z wykonaniem obciążającego zabiegu i długotrwałą rekonwalescencją. Może być zrealizowana w sposób małoinwazyjny. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.

Operacja łagodnego przerostu prostaty nie musi wiązać się z wykonaniem obciążającego zabiegu i długotrwałą rekonwalescencją. Może być zrealizowana w sposób małoinwazyjny. Jedną z najnowszych metod zabiegowego leczenia przerostu prostaty jest operacja z wykorzystaniem lasera holmowego.

Łagodny przerost prostaty (in. stercza, gruczołu krokowego) to schorzenie, które dotyka bardzo wielu mężczyzn. Zaczyna się rozwijać po ok. 45-50 r.ż. i dotyka nawet 80% mężczyzn po 75 r.ż. Nieznane są dokładne przyczyny tego procesu, ale wiadomo, że ważną rolę odgrywa męski hormon, testosteron. U części mężczyzn jest to przyczyna zaburzeń w oddawaniu moczu.

Objawy łagodnego przerostu gruczołu krokowego (prostaty)

Powiększający się gruczoł krokowy (prostata) powoduje zwężenie cewki moczowej, która przebiega przez jego środek , co prowadzi do zaburzeń przepływu moczu podczas wydalania z pęcherza. Do typowych objawów należą:
 • słaby strumień moczu (co powoduje, że opróżnianie pęcherza trwa dłużej)
 • słabnięcie strumienia moczu pod koniec mikcji, kiedy mocz może wypływać tylko kroplami
 • zwłoka w wypływie moczu, który rozpoczyna się dopiero po chwili (konieczność odczekania zanim pojawi się strumień moczu)
 • uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza

Na czym polega leczenie prostaty laserem holmowym – HoLEP?

Holmium laser enucleation of the prostate (w skrócie HoLEP) to tłumacząc na język polski Enukleacja prostaty laserem holmowym. Laser holmowy jest laserem chirurgicznym, który okazał się szczególnie skuteczny w wykonywaniu kilku rodzajów operacji urologicznych. W przypadku zabiegu HoLEP laser jest najczęściej wykorzystywany do cięcia i usuwania przerośniętej tkanki prostaty, która blokuje przepływ moczu.

Kiedy wykonanie enukleacji prostaty laserem holmowym jest wskazane?

Wraz z wiekiem, zaburzenia w oddawaniu moczu spowodowane przerostem prostaty mogą się pogorszyć. Bardzo często możliwe jest leczenie bez konieczności wykonania operacji. W przypadkach kiedy nie daje ono oczekiwanych rezultatów konieczne może być wykonanie zabiegu, który pomoże uniknąć lub poradzić sobie z problemami, takimi jak: zatrzymanie moczu, infekcje dróg moczowych i kamienie pęcherza. Pacjenci, którzy kwalifikują się do zabiegów metodą HoLEP to najczęściej osoby, u których z powodu dużego przerostu prostaty występuje już wiele z wymienionych wcześniej objawów przerostu prostaty.

SZCZEGÓŁY PROCEDURY HoLEP

Co dzieje się przed zabiegiem enukleacji prostaty laserem holmowym (HoLEP)?

 • Przedoperacyjne (przed zabiegiem) badanie obejmuje szczegółowy wywiad lekarski, jak również badanie przedmiotowe w celu określenia nasilenia objawów, badanie odbytnicy (z użyciem palca do wyczucia prostaty), pomiar szybkości przepływu moczu oraz test sprawdzający, ile moczu pozostaje w pęcherzu po oddaniu moczu. Pomogą one określić poziom przeszkody w drogach moczowych.
 • Aby zmierzyć wielkość powiększenia gruczołu krokowego, można wykonać ultrasonografię transrektalną. Badanie to jest dokładniejsze niż palpacyjne badanie odbytnicy i pomaga zespołowi medycznemu oszacować, ile czasu będzie potrzeba na przeprowadzenie operacji. Im większy rozmiar prostaty, tym więcej czasu potrzeba na przeprowadzenie operacji.
 • Badania laboratoryjne będą obejmować badania krwi, ewentualny poziom PSA (antygen specyficzny dla prostaty) oraz analizę moczu. W przypadku wysokiego poziomu PSA, biopsja (próbka tkanki) może być pobrana w celu zapewnienia, że nie ma raka.
 • Cystoskopia (oglądanie wnętrza cewki moczowej, prostaty i pęcherza moczowego za pomocą kamery) może zostać wykonana wykonana w klinice w celu oceny anatomii prostaty i pęcherza moczowego oraz wykluczenia zwężeń cewki moczowej (tkanki bliznowatej).
 • W zależności od objawów pacjenta, można wykonać badanie urodynamiczne, aby ocenić, jak pracuje pęcherz i ustalić, czy usunięcie tkanki gruczołu krokowego prawdopodobnie zmniejszyłoby objawy.
 • Przed wykonaniem operacji należy przerwać stosowanie leków rozrzedzających krew na okres do 10 dni, aby zapobiec nadmiernemu krwawieniu w trakcie i po zabiegu.
 • Na 6 godzin przed operacją nie wolno jeść ani pić.
 • Pacjenci muszą mieć wykonany posiew moczu w okresie od dwóch do czterech tygodni przed zabiegiem, aby zminimalizować ryzyko infekcji po operacji.

Co dzieje się podczas zabiegu enukleacji prostaty laserem holmowym (HoLEP)?

 • Przed rozpoczęciem procedury pacjent poddawany jest znieczuleniu
 • Podaje się zastrzyk z antybiotykiem, aby zmniejszyć szanse na zakażenie.
 • Podczas zabiegu pacjent układany jest na plecach z uniesionymi nogami.
 • Instrument chirurgiczny zwany resektoskopem jest wprowadzany przez cewkę moczową (kanał odprowadzający mocz z pęcherza). resektoskop zawiera kamerę, która umożliwia chirurgowi obejrzenie wewnętrznej struktury gruczołu krokowego oraz zobaczenie miejsc nacięć wykonywanych podczas operacji.
 • Laser jest wprowadzany do resektoskopu i służy do enukleacji (uwolnienia) powiększonej tkanki gruczołu krokowego z torebki (zewnętrznej powłoki), a następnie do zamknięcia wszelkich naczyń krwionośnych. Usunięta tkanka jest umieszczana w pęcherzu moczowym.
 • Z resektoskopu usuwa się laser i zastępuje go morcelatorem. Urządzenie to służy do odsysania tkanki, która pozostała w pęcherzu. Po zakończeniu usuwania tkanki resektoskop jest wycofywany i zakładany jest cewnik moczowy.

Co dzieje się po zabiegu enukleacji prostaty laserem holmowym (HoLEP)?

 • Pacjent zostaje przekazany na oddział szpitalny na noc w celu obserwacji i założenia cewnika.
 • Po zabiegu należy spodziewać się pewnego krwawienia z gruczołu krokowego. U większości pacjentów ustępuje ono w ciągu około 12 godzin. Potrzeba transfuzji krwi z powodu nadmiernego krwawienia po zabiegu HoLEP jest rzadka.
 • Płyn będzie przepłukiwany przez cewnik w celu usunięcia krwi z moczu po zabiegu.
 • Cewnik jest zwykle usuwany rano po zabiegu, jeśli nie występuje nadmierne krwawienie. Jeśli pacjent jest w stanie oddać dobrze mocz co najmniej dwa do trzech razy po usunięciu cewnika, wówczas może wrócić do domu bez cewnika. Jeśli nie jest w stanie oddać moczu, wtedy cewnik jest wymieniany i zostanie ponownie usunięty w ciągu jednego tygodnia. W niektórych przypadkach, takich jak tkanka bliznowata w cewce moczowej, cewnik może być po prostu pozostawiony na tydzień po operacji, a następnie usunięty w klinice.
 • Na początku oddawanie moczu może być bolesne i częstsze niż zwykle. W celu złagodzenia objawów mogą być stosowane leki, aż do zauważenia pewnej poprawy w ciągu kilku dni. Pacjenci są zachęcani do picia dużej ilości płynów po usunięciu cewnika. Płyn ten pomaga skuteczniej oczyścić mocz z krwi.
 • Objawy takie jak częstomocz, parcie na mocz i budzenie się w nocy by oddać mocz, mogą ustąpić dopiero po pewnym czasie od wykonania zabiegu. Proces ten może trwać nawet kilku miesięcy, ponieważ pęcherz musi się dostosować po usunięciu tkanki prostaty, a mięśnie w obszarze miednicy mogą być osłabione po operacji.

OCZEKIWANE KORZYŚCI I POTENCJALNE RYZYKO

Jakie są zalety enukleacji prostaty laserem holmowym (HoLEP)?

Zastosowanie HoLEP w wielu różnych częściach świata wykazało, że jest to procedura bezpieczna i skuteczna. Chociaż dostępnych jest wiele rodzajów operacji BPH, HoLEP oferuje wyjątkową zaletę polegającą na możliwości usunięcia dużej ilości tkanki bez nacięć na ciele, nawet w przypadku bardzo dużych prostat, przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka krwawienia i dostarczeniu tkanki do badań patologicznych (w celu poszukiwania raka). Zmniejsza to ryzyko transfuzji krwi podczas operacji i minimalizuje czas pobytu w szpitalu do jednego lub dwóch dni.

Jakie są ewentualne skutki uboczne enukleacji prostaty laserem holmowym (HoLEP)?

Do najczęstszych działań niepożądanych należą:
 • Tymczasowe pieczenie i krwawienie podczas oddawania moczu. Przez kilka tygodni po zabiegu w moczu może być widoczna krew. Nie jest to zazwyczaj oznaka niczego poważnego, a jedynie tego, że proces gojenia nie został jeszcze zakończony.
 • Nietrzymanie moczu (niezdolność do kontrolowania przepływu moczu) jest spodziewane u wszystkich pacjentów bezpośrednio po operacji i powinni oni nosić wkładki przez pierwsze kilka dni/tygodni. Zwykle poprawia się to w ciągu kilku tygodni. Wykonywanie ćwiczeń Kegla może pomóc w zmniejszeniu wycieku przy manewrach stresowych, takich jak kaszel, kichanie lub podnoszenie. Częstość występowania długotrwałego niekontrolowanego przepływu moczu w wyniku manewrów stresowych jest niska. Ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu może zależeć od kilku czynników, w tym wieku, wielkości prostaty, objawów i innych problemów medycznych.
 • Problem z wytryskiem lub „wsteczny wytrysk”. W 75 procentach przypadków, pacjent nie będzie widział żadnego płynu podczas ejakulacji podczas aktywności seksualnej po zabiegu
 • Funkcja erekcji na ogół nie jest znacząco naruszona. Niewielki odsetek pacjentów zgłosił poprawę funkcji erekcji, podczas gdy niewielki odsetek zgłosił zmniejszenie funkcji erekcji.

Jakie są zagrożenia lub potencjalne powikłania enukleacji prostaty laserem holmowym (HoLEP)?

 • Uszkodzenie cewki moczowej lub powstanie tkanki bliznowatej w późniejszym czasie.
 • Uszkodzenie torebki prostaty (zazwyczaj leczone dłuższym cewnikowaniem).
 • Uszkodzenie pęcherza moczowego lub ujść moczowodowych (gdzie odprowadzany jest mocz z nerek).
 • Zakażenie pęcherza, jąder lub nerek.
 • Nawrót choroby w późniejszym terminie wymagający kolejnej operacji (1 do 2 procent).
 • Potrzeba transfuzji lub reoperacji z powodu krwawienia.
 • Brak złagodzenia wszystkich objawów i / lub konieczność przedłużonego cewnikowania po operacji.
 • U 5-15% pacjentów stwierdza się obecność wcześniej niezdiagnozowanego raka prostaty w próbce gruczołu krokowego. Rak prostaty może być leczony po HoLEP.
 • Standardowe ryzyko znieczulenia, w tym zakrzepy krwi, zawały serca, udar, itp.

REKONWALESTENCJA (powrót do sprawności)

Co dzieje się po enukleacji prostaty laserem holmowym (HoLEP)?

 • Tkanka usunięta podczas operacji zostanie zbadana w laboratorium pod kątem nieprawidłowości histopatologicznych.
 • Pacjent jest pod opieką lekarza po operacji w celu monitorowania powrotu do zdrowia. Zazwyczaj pacjenci pojawiają się na kontroli po sześciu tygodniach i sześciu miesiącach po operacji.
 • Stosowanie ćwiczeń dna miednicy (znanych również jako ćwiczenia Kegla) tak szybko, jak to możliwe, może pomóc poprawić problemy z nietrzymaniem moczu.

Jak długo trwa proces gojenia?

Większość pacjentów potrzebuje co najmniej jednego do dwóch tygodni odpoczynku w domu, zanim będą mogli wrócić do pracy. Niektórzy pacjenci mogą wymagać trzech do czterech tygodni czasu na regenerację przed powrotem do pracy, zwłaszcza jeśli praca jest fizycznie uciążliwa. W okresie rekonwalescencji nie należy podejmować prób podnoszenia ciężarów, jednak od pacjentów oczekuje się chodzenia i wykonywania lekkich czynności. Przed zabiegiem konieczna jest pełna diagnostyka urologiczna w poradni Szpitala oraz wykonanie niezbędnych badań obrazowych i diagnostycznych (laboratoryjnych).
Logo Szpitala św. Łukasza

Wielospecjalistyczny Szpital w Bielsku-Białej. Nowoczesny budynek z kompleksowym zapleczem diagnostycznym, wysoko wykwalifikowaną kadrą i oddziałem szpitalnym.

Ikona - komorka ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała

Szpital św. Łukasza S.A.
ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała
NIP: 5472145493, REGON: 243161232,
Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej VIII Wydział Gospodarczy, KRS: 0000656269

WAŻNE INFORMACJE


Poznaj nas jeszcze lepiej na naszych mediów społecznościowych.

Copyright © Szpital św. Łukasza | Projekt i realizacja strony www - Agencja Marketingowa InterAktywni

+48 33 819 95 10
MENU