Strefa pacjenta
Strefa lekarza
Zapalenie zatok czy przeziębienie - jak je odróżnić?

Zapalenie zatok czy przeziębienie - jak je odróżnić?

Objawy obu chorób są podobne, jednak różnic w leczeniu jest wiele. Zapalenie zatok pojawia się zazwyczaj jako skutek przeziębienia, które jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy przenoszone drogą kropelkową.

(artykuł opracowany na bazie – aptline.pl) Zapalenie zatok czy przeziębienie – jak je odróżnić? Objawy obu chorób są podobne, jednak różnic w leczeniu jest wiele. Zapalenie zatok pojawia się zazwyczaj jako skutek przeziębienia, które jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy przenoszone drogą kropelkową. Polecamy artykuł, który pomoże w rozróżnieniu tych chorób oraz przybliży temat zapalenia zatok: Zaczyna się od kichania. Katar jest uporczywy, nie przechodzi. Mija tydzień, kolejny, a nos ciągle zatkany, oczy łzawią, coraz intensywniej boli głowa. Infekcja przeniosła się głębiej, do zatok. Zatoki wokół oczu, nosa i czoła m.in. produkują wydzielinę śluzową, która nawilża wdychane powietrze i wyłapuje z niego zanieczyszczenia. Zatoki pełnią bardzo ważną rolę w ogrzewaniu i nawilżaniu wdychanego przez nos powietrza, chronią delikatne struktury mózgu przed urazami i wpływają na modulację głosu. Problem zaczyna się, gdy zatoki przestają być drożne. Nadmiar wydzieliny, której organizm nie może się pozbyć – a tak się dzieje w przypadku kataru i obrzęku błony śluzowej nosa – powoduje ból.
▪️Katar czy zapalenie zatok?▪️ Objawy kataru:
  •  przezroczysta wydzielina z nosa,
  •  choroba trwa do 7 dni.
Objawy zapalenia zatok:
  •  nieprzezroczysta, zielonkawa lub żółta wydzielina z nosa,
  •  gorączka,
  •  silny ból w okolicach zatok
  •  choroba trwa powyżej 7 dni.
Problemy z zatokami związane są z zaburzeniami drożności nosa, dlatego szczególnie łatwo o nie po przebyciu infekcji górnych dróg oddechowych, zwłaszcza jeśli była niedoleczona. Podczas przeziębienia zatoki produkują więcej śluzu, co stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii, które nie dość, że szybko się mnożą, to intensywniej wnikają do tkanek. ‼️Jeśli je zignorujesz, ostre zapalenie zmieni się w przewlekłe, które trudno wyleczyć. Rozwojowi zapalenia zatok sprzyjają także częste zmiany temperatury i suche powietrze, które wysusza błony śluzowe. Przyczynić się do niego mogą także: skrzywienie przegrody nosowej, przerośnięte migdałki czy polipy i obrzęki w jamie nosowej oraz alergia. Zapalenie rozwija się, gdy ujście zatoki zostaje zatkane, przez co powietrze i wydzielina nie mogą się z niej wydostać. Przewlekłemu zapaleniu zatok towarzyszą poczucie zmęczenia, brak apetytu, zaburzenia węchu i stany podgorączkowe, a w przypadku ostrej postaci stanu zapalnego – gorączka. Przeczytaj całość: https://bit.ly/335eBAP
Logo Szpitala św. Łukasza

Wielospecjalistyczny Szpital w Bielsku-Białej. Nowoczesny budynek z kompleksowym zapleczem diagnostycznym, wysoko wykwalifikowaną kadrą i oddziałem szpitalnym.

Ikona - komorka ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała

Szpital św. Łukasza S.A.
ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała
NIP: 5472145493, REGON: 243161232,
Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej VIII Wydział Gospodarczy, KRS: 0000656269

WAŻNE INFORMACJE


Poznaj nas jeszcze lepiej na naszych mediów społecznościowych.

Copyright © Szpital św. Łukasza | Projekt i realizacja strony www - Agencja Marketingowa InterAktywni

+48 33 819 95 10
MENU