3 lipca, 2020
WAKACJE Z KORONAWIRUSEM - Bezpieczne wakacje 2020
Ze względu na wciąż panującą pandemię z tegorocznymi wakacjami wiążą się inne zasady niż dotychczas. Aby nasze wyjazdy wakacyjne były bezpieczne nie możemy zapomnieć o szeregu zasad bezpieczeństwa. Opowiemy Wam dzisiaj, czego należy przestrzegać i jak się zachowywać podczas tegorocznych wyjazdów.
PODSTAWOWE ZASADY
- Nie zapominaj o maseczce
Pomimo zezwoleń na przebywanie na otwartych przestrzeniach bez maseczki, zawsze należy mieć ją pod ręką. Nie dotykaj maseczki ochronnej, a po jej zdjęciu umyj ręce. W samolotach, pociągach i autobusach noszenie maseczek jest obowiązkowe! ???? - Pamiętaj o odstępach
Zachowuj zawsze 1,5 metra odstępu do innych, w szczególności gdy wykazują oni objawy zarażenia (kaszlą lub mają gorączkę). Należy również pamiętać, że odstęp między stolikami w restauracji lub innych miejscach, powinien wynosić 2 m. - Unikaj zatłoczonych miejsc
Postaraj się przebywać, jak najkrócej w tłocznych miejscach. Na wyjazd wybieraj miejsca, gdzie nie spodziewasz się dużych grup turystów. Nie wchodź także do zatłoczonej windy – najlepiej poczekać, gdy będzie pusta. Staraj się jak najczęściej dezynfekować ręce i nie dotykać okolicy oczu oraz ust. Zawsze warto mieć przy sobie płyn do dezynfekcji! - Zapoznaj się z zasadami panującymi w wybranym kurorcie
Większość placówek także przygotowało zbiór zasad oraz plakaty informacyjne o tym, jak należy postępować w czasie epidemii. Jeśli planujesz wakacje w hotelu, sprawdź czy oferuje on możliwość spożywania wykupionych posiłków w pokoju. - Płać kartą
Bezpieczniej jest płacić kartą niż gotówką, ze względu na ograniczony kontakt. Dobrą praktyką jest także kupowanie biletów online.
PODRÓŻOWANIE / TRANSPORT
- Na wyjazd najbezpieczniejszą opcją jest wybór własnego samochodu – ogranicza to kontakt z nieznajomymi osobami. Podróżowanie komunikacją miejską w czasie epidemii posiada dużo wyższe ryzyko zakażenia, jednak jeśli chcemy skorzystać z tej opcji musimy pamiętać o obowiązujących zasadach i zaleceniach: zakrywaj nos i usta, staraj się wybierać godziny podróży, w których nie będzie tłoku oraz często dezynfekuj ręce.
- Najlepszą praktyką jest wybieranie się w podróż z osobami, z którymi spędzasz czas na co dzień. Nie zapominaj także, że w podróż należy wybierać się jedynie, gdy jesteś zdrowy i nie wykazujesz objaw zakażenia koronawirusem.
ZASADY ZACHOWANIA W HOTELU, PENSJONACIE, RESTAURACJI
- Warto zapoznać się z zasadami panującymi w danym ośrodku/restauracji oraz plakatami informacyjnymi. Należy pamiętać, że w hotelach oraz pensjonatach obowiązuje limit klientów, który może przebywać w danej części obiektu, co warto sprawdzić przed wyborem miejsca wypoczynku. Podróżni z oznakami choroby nie powinni zostać wpuszczeni na teren hotelu lub innego miejsca noclegowego.
- Przebywanie gości przy recepcji zostało ograniczone do niezbędnego minimum z zachowaniem odstępu 1,5 metra (warto zwrócić uwagę na linie narysowane na podłogach). Przed każdym wejściem do recepcji znajduje się płyn do dezynfekcji rąk, którego zalecamy używać. Z windy najlepiej korzystać, gdy będzie pusta, w celu ograniczenia kontaktu z nieznajomymi lub skorzystać ze schodów. Wszelkie pomieszczenia, w których mogą się tworzyć skupiska ludzi, muszą być wyłączone z użytkowania.
- W restauracjach powierzchnia sali na jedną osobę wynosi 4m2 a odstęp między stolikami powinien wynosić co najmniej 2 metry.
JAK SIĘ ZACHOWAĆ NA PLAŻY?
- Na plażach należy pamiętać o zachowaniu dystansu co najmniej 4m2 powierzchni na każdego użytkownika (oczywiście, nie dotyczy osób wspólnie zamieszkujących). Ten wymóg będzie głównie wymagany na plażach, gdzie wstęp jest kontrolowany z wstępem za zakupionym biletem i wyznaczonymi sektorami, ale także istotne jest, żeby dla bezpieczeństwa przestrzegać go również na innych plażach. Również, tak jak wszędzie, obowiązuje zachowanie dystansu między plażowiczami – czy to w wodzie, czy na lądzie powinien wynosić on 2 metry. Nie zaleca się jednak zasłaniania ust i nosa podczas kąpieli.
- Unikaj zatłoczonych miejsc oraz zgromadzeń i korzystaj z własnego sprzętu turystycznego. Warto także sprawdzić zalecenia związane z korzystaniem z danego kąpieliska, które powinny znajdować się na tablicach informacyjnych lub/i stronie internetowej.
ATRAKCJE TURYSTYCZNE
- Jeśli chodzi o wybór atrakcji, to polecamy miejsca, w których możliwe jest zachowanie dystansu społecznego oraz uniknięcie dużych grup ludzi. Przed wyjazdem warto sprawdzić, czy wybrana atrakcja turystyczna jest dostępna i na jakich zasadach funkcjonuje.
- W miejscach publicznych zawsze miej osłonę na usta i nos.
- Pamiętajmy też o możliwości zakupu biletów online – unikniemy dzięki temu konieczności stania w kolejce do kasy.
Poradnik o zdrowiu
Najnowsze artykuły
- Laserowe usuwanie kamieni moczowych. Zabiegi RIRS i URSL.
- Zwichnięcie rzepki: czym jest i jak się je leczy?
- Elastografia – Nieinwazyjna diagnostyka stanu wątroby
- Kolano bez tajemnic – Szkolenie dla fizjoterapeutów
- MAŁOINWAZYJNA ENDOPROTEZOPLASTYKA STAWU BIODROWEGO
- Laserowa Enukleacja Prostaty Laserem Holmowym (HoLEP) w Szpitalu św. Łukasza w Bielsku-Białej
- Legionella – co warto o niej wiedzieć?
- Rak prostaty – kompendium wiedzy
- Zerwanie ACL, zapobieganie i leczenie
- Artroskopowe leczenie torbieli Bakera
UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ!
Wielospecjalistyczny Szpital w Bielsku-Białej. Nowoczesny budynek z kompleksowym zapleczem diagnostycznym, wysoko wykwalifikowaną kadrą i oddziałem szpitalnym.
Szpital św. Łukasza S.A.
ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała
NIP: 5472145493, REGON: 243161232,
Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej VIII Wydział Gospodarczy, KRS: 0000656269
WAŻNE INFORMACJE
- INSTRUKCJA PRZYGOTOWANIA DO ZABIEGU
- PRAWA PACJENTA
- KLAUZULA INFORMACYJNA RODO
- POLITYKA PRYWATNOŚCI
- INFORMACJE DLA AKCJONARIUSZA
Poznaj nas jeszcze lepiej na naszych mediów społecznościowych.
Copyright © Szpital św. Łukasza | Projekt i realizacja strony www - Agencja Marketingowa InterAktywni