Strefa pacjenta
Strefa lekarza
Przebieg choroby COVID-19

Przebieg choroby COVID-19

Zastanawiacie się jak naprawdę wygląda przebieg choroby COVID-19? Kiedy pojawiają się objawy, kiedy możemy (z sensem) wykonać poszczególne testy - już wyjaśniamy!

    Zastanawiacie się jak naprawdę wygląda przebieg choroby COVID-19? Kiedy pojawiają się objawy, kiedy możemy (z sensem) wykonać poszczególne testy – już wyjaśniamy! ????‍???? ZAKAŻENIE – Dzień 0 Na początku najczęściej nie występują żadne objawy i ciężko jest wykryć obecność wirusa z powodu braku reakcji organizmu, która mogłaby nas zaalarmować. Trwa wtedy okres inkubacji choroby, jednak w tym czasie chory jest już w stanie zarażać inne osoby. PIERWSZE OBJAWY – Dzień 2-14 Pomiędzy 2 a 14 dniem mogą pojawić się suchy kaszel, duszności i wysoka gorączka. Jednak w wielu przypadkach objawy chorobowe nie pojawiają się wcale, lub są bardzo znikome. W tym okresie jedyną skuteczną metodą wykrycia wirusa SARS-CoV-2 jest metoda PCR – czyli pobranie wymazu i test genetyczny. W tym okresie testy z krwi (kasetowe) nie dadzą nam wyniku dodatniego! POJAWIENIE SIĘ PRZECIWCIAŁ WE KRWI – Dzień 10 W okolicach 10 dnia od zarażenia w krwi chorego pojawiają się przeciwciała – od tego momentu możemy skutecznie przeprowadzić tzw. „test kasetowy”. Polega on na badaniu przeciwciał w krwi pacjenta, pozwalając na wykrycie tych, które mogą mieć związek z zarażeniem wirusem. Dodatkowo dzięki przeprowadzeniu tego typu testów jesteśmy w stanie zdiagnozować osoby, które przeszły zakażenie bezobjawowo, ale mogły być źródłem infekcji dla innych. A co jest badanym materiałem Przy testach PCR – jest to wymaz z noso-gardzieli, który jest badany genetycznie. Natomiast do testów kasetowych wykorzystuje się krew ???? – surowicę lub osocze. Po więcej informacji zapraszamy na naszą stronę: https://lukasza.pl/centrum-informacji-covid-19/
Logo Szpitala św. Łukasza

Wielospecjalistyczny Szpital w Bielsku-Białej. Nowoczesny budynek z kompleksowym zapleczem diagnostycznym, wysoko wykwalifikowaną kadrą i oddziałem szpitalnym.

Ikona - komorka ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała

Szpital św. Łukasza S.A.
ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała
NIP: 5472145493, REGON: 243161232,
Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej VIII Wydział Gospodarczy, KRS: 0000656269

WAŻNE INFORMACJE


Poznaj nas jeszcze lepiej na naszych mediów społecznościowych.

Copyright © 2023 Szpital św. Łukasza | Projekt i realizacja strony www - Agencja Marketingowa InterAktywni

+48 33 819 95 10
MENU