Strefa pacjenta
Strefa lekarza
Profilaktyka raka szyjki macicy

Profilaktyka raka szyjki macicy

Czym różni się cytologia cienkowarstwowa (LBC) od cytologii tradycyjnej? Badania kliniczne potwierdziły, że CYTOLOGIA CIENKOWARSTWOWA jest bardziej czuła i dokładniejsza niż cytologia tradycyjna.

Przedstawiamy badania cytologiczne nowej generacji – LBC – liquid based cytology – cytologia cienkowarstwowa.
Czym różni się cytologia cienkowarstwowa (LBC) od cytologii tradycyjnej?
Badania kliniczne potwierdziły, że CYTOLOGIA CIENKOWARSTWOWA jest bardziej czuła i dokładniejsza niż cytologia tradycyjna. Wg badań obserwacyjnych w lat 1998-2005 wzrost wykrywalności zmian dużego stopnia wynosi aż 64,4%. W przypadku obu badań sposób pobierania materiału jest taki sam. Różnica polega na dalszych etapach analizy pobranego materiału biologicznego.
W PŁYNNEJ CYTOLOGII komórki pobrane w czasie wymazu zwiesza się w specjalnym płynie, dzięki temu uzyskuje się większą czułość badania i uzyskuje się wyniki lepszej jakości.
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje LBC jako metodę zalecaną (obok tradycyjnej cytologii) w badaniach przesiewowych w kierunku Raka szyjki macicy.
Kto powinien wykonywać badania cytologiczne?
Wszystkie kobiety od momentu podjęcia aktywności seksualnej powinny regularnie przeprowadzać badania cytologiczne.
Powtarzając rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG), cytodiagnostyka zalecana jest u wszystkich kobiet po 25 roku życia (lub nie później niż 3 lata po inicjacji seksualnej) i powinna być powtarzana co 3 lata przy założeniu, że poprzednie wyniki badań cytologicznych wykonanych w odstępie roku były prawidłowe. Regularne badania cytologiczne zalecane są również u kobiet zaszczepionych przeciwko wirusowi HPV oraz po menopauzie.
Badania w kierunku infekcji wirusem HPV metodą PCR
HPV to wirus brodawczaka ludzkiego, najważniejszy czynnik ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy. Wśród tych wirusów rozróżniamy szczepy wysoko-onkogenne i nisko-onkogenne. Przeprowadzenie badania przy pomocy metod biologii molekularnej pozwala stwierdzić lub wykluczyć infekcję tego wirusa. W następnej kolejności można oznaczyć określony typ wirusa i jego onkogenność.
Zakażenie wirusem HPV może przez wiele lat przebiegać bezobjawowo. Kobiety nie zdają sobie sprawy z aktywnej infekcji HPV. Najczęściej trafiają do lekarza w momencie rozwiniętych objawów raka szyjki macicy. Im wcześniej rozpoczęte leczenie raka szyjki macicy tym większa szansa na wyleczenie.
Badanie w kierunku zakażenia CHLAMYDIA TRACHOMATIS
Chlamydia Trachomatis to bakteria przenoszona drogą płciową. Może przyczyniać się do rozwoju szeregu chorób.
W Polsce odsetek zarażonych kobiet do 25 roku życia to 20-40%
Niezdiagnozowane i nieleczone zakażenie Chlamydia Trachomatis prowadzi do zapalenia szyjki macicy i narządów miednicy mniejszej, zmian nowotworowych, niepłodności, poronień. Zakażenie u mężczyzn prowadzi do zapalenia cewki moczowej, zapalenia jąder i najądrzy, lub gruczołu krokowego.
RAK SZYJKI JEST ROZPOZNAWALNY U 4000 POLEK ROCZNIE
ZAKAŻENIE HPV JEST PODSTAWOWYM CZYNNIKIEM RYZYKA ROZWOJU RAKA SZYJKI MACICY
SPRAWDŹ CZY NIE JESTEŚ ZAKAŻONA WIRUSEM HPV
Więcej informacji oraz harmonogram pracy Poradni Ginekologicznej – https://bit.ly/30WLYWp
Logo Szpitala św. Łukasza

Wielospecjalistyczny Szpital w Bielsku-Białej. Nowoczesny budynek z kompleksowym zapleczem diagnostycznym, wysoko wykwalifikowaną kadrą i oddziałem szpitalnym.

Ikona - komorka ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała

Szpital św. Łukasza S.A.
ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała
NIP: 5472145493, REGON: 243161232,
Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej VIII Wydział Gospodarczy, KRS: 0000656269

WAŻNE INFORMACJE


Poznaj nas jeszcze lepiej na naszych mediów społecznościowych.

Copyright © 2023 Szpital św. Łukasza | Projekt i realizacja strony www - Agencja Marketingowa InterAktywni

+48 33 819 95 10
MENU