Strefa pacjenta
Strefa lekarza
Pamiętaj o piciu wody!

Pamiętaj o piciu wody!

Woda to bezcenny skarb. Jej stała i nieograniczona obecność w naszym codziennym życiu sprawia, że nie doceniamy jej wartości.

Woda to bezcenny skarb. Jej stała i nieograniczona obecność w naszym codziennym życiu sprawia, że nie doceniamy jej wartości.
Napiszcie w komentarzach ile szklanek (lub litrów) wody dziennie pijecie 🙂
 
Dlaczego tak ważne jest, aby spożywać ją regularnie? Aż 60% naszego ciała składa się właśnie z wody. Mózg to aż 75% wody, a kości składają się z niej w ponad 20%. Woda jest niezbędna składową każdej reakcji, która zachodzi w naszym organizmie.
 
⚠️1 litr na 30 kilogramów masy ciała ⚠️ – tyle płynów (czyli wody i innych napojów) dziennie powinien przyjmować dorosły człowiek. W praktyce przekłada się to na 1,5–2,5 litra, czyli 6–10 szklanek każdego dnia. Wzmożona aktywność oraz wyższa temperatura powietrza dodatkowo zwiększają zapotrzebowanie na płyny. Dlaczego jednak picie dużej ilości wody jest tak ważne?
Utrata nawet 1–2% wody powoduje uczucie zmęczenia i problemy z koncentracją, natomiast 10-procentowy niedobór może zagrozić życiu. Stałe nawadnianie organizmu zwiększa efektywność i pozwala na podtrzymywanie procesów zachodzących w ludzkim ciele.
 
Jakie zalety ma regularne picie wody?
 
Poprawia trawienie – woda zawarta w ślinie i sokach żołądkowych umożliwia formowanie kęsów, przełykanie oraz transport pokarmu po przewodzie pokarmowym. Woda uczestniczy również w dostarczaniu substancji odżywczych do wszystkich komórek organizmu.
Oczyszcza organizm – woda pozwala na wydalanie z organizmu szkodliwych lub zbędnych składników przemiany materii.
Wspomaga odchudzanie – picie wody przyspiesza metabolizm oraz hamuje uczucie głodu (głód jest często mylony z pragnieniem!). Co więcej – woda nie zawiera cukru i ma 0 kalorii, warto więc zastąpić nią dosładzane soki czy napoje gazowane.
Poprawia wygląd i elastyczność cery – dzięki przyjmowaniu odpowiednich ilości wody skóra staje się nawilżona i jędrna, a zmarszczki na jej powierzchni ulegają spłyceniu. Woda pozwala również… walczyć z cellulitem.
Reguluje temperaturę organizmu – gdy temperatura na zewnątrz organizmu staje się zbyt wysoka, z powierzchni skóry paruje woda wydzielana pod postacią potu.
Redukuje zmęczenie – picie wody, także w pracy, pozwala utrzymać optymalne nawodnienie i dotlenienie mózgu oraz wszystkich tkanek organizmu. Zapewnienie stałego dostępu do wody dla pracowników ma więc kluczowe znaczenie – poprawia ich koncentrację i wydajność.
Poprawia wytrzymałość i sprawność fizyczną – przy niedoborze wody zmniejsza się możliwość mięśni do wykonywania skurczów oraz spada ciśnienie krwi odpowiadającej m.in. za dotlenienie organizmu.
Zapobiega wielu dolegliwościom – picie dużej ilości wody łagodzi bóle głowy, zapobiega zaparciom, chorobom serca oraz nerek, a także koi zgagę.
Logo Szpitala św. Łukasza

Wielospecjalistyczny Szpital w Bielsku-Białej. Nowoczesny budynek z kompleksowym zapleczem diagnostycznym, wysoko wykwalifikowaną kadrą i oddziałem szpitalnym.

Ikona - komorka ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała

Szpital św. Łukasza S.A.
ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała
NIP: 5472145493, REGON: 243161232,
Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej VIII Wydział Gospodarczy, KRS: 0000656269

WAŻNE INFORMACJE


Poznaj nas jeszcze lepiej na naszych mediów społecznościowych.

Copyright © Szpital św. Łukasza | Projekt i realizacja strony www - Agencja Marketingowa InterAktywni

+48 33 819 95 10
MENU