Strefa pacjenta
Strefa lekarza
Jak się zachować kiedy mamy objawy COVID-19?

Jak się zachować kiedy mamy objawy COVID-19?

Na stronie GIS znajdują się zasady postępowania w przypadku, gdy zaobserwujemy u siebie objawy koronawirusa. Przedstawiamy poradnik, który krok po kroku wskaże, co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji.

  Na stronie GIS znajdują się zasady postępowania w przypadku, gdy zaobserwujemy u siebie objawy koronawirusa. Przedstawiamy poradnik, który krok po kroku wskaże, co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji.
1. Pojawienie się pierwszych objawów infekcji, m.in.: gorączki, kaszlu, duszności, utraty węchu lub smaku, bólu głowy.
Jeśli podejrzewasz u siebie zakażenie wirusem SARS-CoV-2, najważniejsze co powinieneś zrobić, to zacząć się izolować (nie idź w ten dzień do pracy i postaraj się ograniczać kontakt z innymi) i umówić telefonicznie termin teleporady lub porady u lekarza POZ.
Sprawdź adres lekarza POZ: https://bit.ly/37uMqiE
2. Wykonanie badania
Gdy lekarz skieruje Cię na badanie, zawiadom pracodawcę – w oczekiwaniu na wynik otrzymasz zwolnienie lekarskie.
Badanie możesz wykonać w punkcie, w którym zostanie Ci pobrany wymaz z nosogardła. Jeśli nie masz możliwości samodzielnego dojazdu do punktu, poinformuj lekarza – zleci w systemie, aby przyjechała do ciebie karetka wymazowa.
Listę punktów: https://bit.ly/35BIni3
3. Informacja o wyniku
Lekarz POZ poinformuje Cię o wyniku badania. W przypadku braku kontaktu telefonicznego ze strony lekarza POZ, skontaktuj się z przychodnią, w której zlecono Ci badanie.
Informacja o pozytywnym wyniku badania zostanie zamieszczona przez laboratorium w systemie EWP, dostępnym dla zaangażowanych podmiotów, w tym Policji, służb sanitarnych. Wynik badania będzie dostępny dla Ciebie na Internetowym Koncie Pacjenta.
Instrukcja założenia konta: https://bit.ly/3knZmub
4. Gdy wynik okaże się pozytywny
Lekarz POZ zadecyduje czy powinieneś dochodzić do zdrowia w domu czy też twój stan wymaga leczenia w warunkach szpitalnych i zostaniesz skierowany do szpitala. W przypadku, gdy nie masz warunków do odbywania izolacji w warunkach domowych, lekarz może skierować Cię do izolatorium.
Jeśli robiłeś badanie komercyjnie bez skierowania od lekarza POZ, a wynik jest dodatni to nie wychodź z domu. Umów telefonicznie termin teleporady u lekarza POZ.
W przypadku, gdy lekarz skierował Cię do odbywania izolacji w warunkach domowych, to przekaże tę informację systemem gabinet.gov.pl do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Jeśli jesteś osobą pracującą powinieneś otrzymać również zwolnienie lekarskie.
5. Procedury powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej
– zostaniesz poproszony o sporządzenie listy osób, z którymi ostatnio kontaktowałeś się – Inspekcja Sanitarna przeprowadzi wywiad i rozpocznie dochodzenie epidemiologiczne,
– możesz zostać poproszony o odpowiedzi na inne ważne w dochodzeniu pytania.
Jeśli potrzebujesz kontaktu do stacji sanitarno – epidemiologicznej zadzwoń na infolinię: +48 22 25 00 115.
6. Osoby, z którymi miałeś kontakt
Jeżeli charakter tego kontaktu niósł ryzyko przeniesienia zakażenia (tzw. bliski kontakt), na takie osoby może zostać nałożona 10-dniowa kwarantanna. Pozostałe osoby z kontaktu zostaną objęte nadzorem epidemiologicznym.
Natomiast w każdym przypadku odbywania przez Ciebie izolacji w domu, kwarantanną zostaną objęte osoby, które z Tobą zamieszkują – jeśli są zatrudnione powinny złożyć pracodawcy oświadczenie, że przebywają w kwarantannie co usprawiedliwi ich nieobecność w pracy. W przypadku wątpliwości ze strony pracodawcy może on zweryfikować informację o kwarantannie w powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
7. Zainstalowanie aplikacji „Kwarantanna domowa”
Aplikację pobierzesz z App Store lub Google Play, po jej zainstalowaniu zarejestruj się za pomocą numeru telefonu.
8. Po odbytej kwarantannie
Po 10 dniach, jeżeli nie masz objawów, zostajesz automatycznie zwolniony z izolacji domowej. Jeśli objawy utrzymują się – poinformuj lekarza. Lekarz podejmie decyzję o dalszym postępowaniu wobec Ciebie.
Przestrzegaj zasad związanych z odbywaniem izolacji i zadbaj, aby przestrzegały ich osoby, które z tobą mieszkają i są skierowane do izolacji (w przypadku wyniku dodatniego) lub kwarantanny (w przypadku bliskiego kontaktu z osobą dodatnią).
W przypadku pojawienia się niepokojących objawów niezbędny jest kontakt z pogotowiem ratunkowym, zadzwoń na numer 999 lub 112, poinformuj o tym, że jesteś na izolacji domowej lub kwarantannie.
Opracowano na podstawie informacji GIS.
Logo Szpitala św. Łukasza

Wielospecjalistyczny Szpital w Bielsku-Białej. Nowoczesny budynek z kompleksowym zapleczem diagnostycznym, wysoko wykwalifikowaną kadrą i oddziałem szpitalnym.

Ikona - komorka ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała

Szpital św. Łukasza S.A.
ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała
NIP: 5472145493, REGON: 243161232,
Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej VIII Wydział Gospodarczy, KRS: 0000656269

WAŻNE INFORMACJE


Poznaj nas jeszcze lepiej na naszych mediów społecznościowych.

Copyright © 2023 Szpital św. Łukasza | Projekt i realizacja strony www - Agencja Marketingowa InterAktywni

+48 33 819 95 10
MENU