Strefa pacjenta
Strefa lekarza
badanie prostaty

Jak przebiega badanie prostaty?

Regularne badanie prostaty ułatwia wykrycie nieprawidłowości już we wczesnym stadium. Czego możemy się spodziewać wybierając się na konsultację urologiczną?

Regularne badanie prostaty ułatwia wykrycie nieprawidłowości już we wczesnym stadium. Czego możemy się spodziewać wybierając się na konsultację urologiczną?   Badanie prostaty wykonywane jest przez lekarza urologa, po przeprowadzeniu wywiadu z Pacjentem. Jest to badanie tzw. per rectum czyli wykonywane palcem przez odbyt. U wielu osób budzi strach i wstyd, jednak warto pamiętać, że dla lekarza jest to badanie rutynowe, wykonywane u wielu pacjentów. Jest to badanie podstawowe i daje ono możliwość zdiagnozowania nieprawidłowości nawet we wczesnym stadium. Podczas badania lekarz ocenia prostatę pod względem wielkości, ocenia powierzchnię gruczołu i jego konsystencję. Na tym etapie może już określić przerost i zlecić kolejne badania. Jak przebiega badanie prostaty? Badanie prostaty trwa zaledwie klika – kilkanaście sekund. Wykonywane jest zazwyczaj w pozycji leżącej na boku lub łokciowo-kolanowej. Lekarz urolog początkowo ogląda okolicę odbytu, badając także poprzez dotyk, następnie wprowadza palec w jednorazowej rękawiczce. Badanie jest bezbolesne, lekarz nawilża dłoń w rękawiczce specjalnym żelem zmniejszając opór. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących sposobu przygotowania się  na badanie prostaty, a pacjent nie musi być na czczo. Badania laboratoryjne Badanie PSA to podstawowe badanie wykonywane w diagnostyce raka prostaty, na podstawie próbki krwi. PSA (Prostate Specific Antigen) to antygen sterczowy, czyli glikoproteina, która produkowana jest przez komórki nabłonka gruczołowego prostaty. Wynik badania każdorazowo musi być poddany pod interpretację lekarza urologa. Poradnia Urologiczna    
Logo Szpitala św. Łukasza

Wielospecjalistyczny Szpital w Bielsku-Białej. Nowoczesny budynek z kompleksowym zapleczem diagnostycznym, wysoko wykwalifikowaną kadrą i oddziałem szpitalnym.

Ikona - komorka ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała

Szpital św. Łukasza S.A.
ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała
NIP: 5472145493, REGON: 243161232,
Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej VIII Wydział Gospodarczy, KRS: 0000656269

WAŻNE INFORMACJE


Poznaj nas jeszcze lepiej na naszych mediów społecznościowych.

Copyright © 2023 Szpital św. Łukasza | Projekt i realizacja strony www - Agencja Marketingowa InterAktywni

+48 33 819 95 10
MENU