Strefa pacjenta
Strefa lekarza
Innowacyjna technika osteotomii HTO - technologia druku 3D

Innowacyjna technika osteotomii HTO - technologia druku 3D

W Szpitalu św. Łukasza, dzięki współpracy z zespołem inżynierów, wykorzystujemy technologię druku 3D podczas zabiegów osteotomii HTO lub DFO.

Technika druku w trójwymiarze jeszcze kilkadziesiąt lat temu wydawała się czymś, co możliwe jest wyłącznie w filmach science-fiction. Druk 3D rozwijał się w różnych kierunkach, a z jego dobrodziejstw czerpał przede wszystkim przemysł, a w drugiej kolejności medycyna (drukowanie modeli anatomicznych i implantów kości). W Szpitalu św. Łukasza, dzięki współpracy z zespołem inżynierów, wykorzystujemy technologię druku 3D podczas zabiegów osteotomii HTO (High Tibial Osteotomy) lub DFO (Distal Femoral Osteotomy).
Osteotomia ma na celu leczenie zmian zwyrodnieniowych kolana u pacjentów z zaburzeniem osi kończyny. Stosuję się ją u pacjentów, u których pojawia się:
  • ból po stronie wewnętrznej lub zewnętrznej kolana („ból z boku kolana”)
  • zaburzenie osi kończyny (tzw. kolana szpotawe lub koślawe)
  • zmiany zwyrodnieniowe kolana
Dobrze wykonana osteotomia kolana skutkuje przede wszystkim zmniejszeniem bólu w stawie kolanowym, poprawą jego mechaniki, korekcją osi. Osteotomia odsuwa w czasie konieczność endoprotezoplastyki, pacjent może zachować swoje kolano, a hospitalizacja trwa zaledwie kilka dni. Zabieg ten umożliwia także szybszą rekonwalescencję i powrót do aktywności fizycznej. Powodzenie operacji osteotomii zależy od ustawienia kolana, kinematyki szczeliny i równoważenia tkanek miękkich, a wszystkie trzy zależą od prawidłowego położenia elementów. Przymiar PSI uwzględnia wszelkie deformacje, jak również narośle kostne i stosuje przedoperacyjne planowanie wycięcia kości, z wykorzystaniem wcześniej określonego rozmiaru, położenia i rotacji tytanowej płytki stabilizującej. Oczywiste korzyści płynące z tej technologii polegają na tym, że neutralne wyrównanie pooperacyjne jest bardziej odtwarzalne, czas zabiegu jest skrócony, a cała procedura jest bardziej precyzyjna i bezpieczna dla pacjenta. Zalety wykorzystania przymiaru PSI (druku 3D) to:
  • dokładne planowanie przedoperacyjne
  • precyzja podczas operacji
  • skrócony czas operacji
  • mniejsza dawka promieniowania RTG
  • mniejsze ryzyko komplikacji śródoperacyjnych
Jak mówi dr Wojciech Solecki, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu w poradni ortopedycznej Szpitala św. Łukasza: Planowanie komputerowe oraz wydruki 3D pozwalają na precyzyjne i bezpieczne wykonanie cięcia kości w celu uzyskania nowej, poprawnej osi kończyny. Przymiar jest jak puzzel, pasuje idealnie do kości pacjenta w odpowiednim miejscu i wyznacza miejsce cięcia. Po przecięciu kości rozchylamy ją o zadany kąt i zespalamy za pomocą dedykowanej płytki. Pełne gojenie kości po osteotomii otwierającej może trwać kilka miesięcy. Stąd stabilne i wydolne zespolenie naprawdę ma znaczenie. Pacjenci już nawet po miesiącu wracają do codziennych aktywności, a po 3 miesiącach do uprawiania sportu. Kluczowym czynnikiem, który pozwoli przynieść pożądane efekty po osteotomii jest prawidłowa rehabilitacja. To właśnie dzięki niej pacjent po osteotomii będzie w stanie odzyskać sprawność, prawidłową czucie głębokie i powierzchowne, pełny zakres ruchowy i pełną kontrolę nerwowo-mięśniową. Ponadto powróci znów pełna możliwość obciążenia stawów. Rehabilitacja rozpoczyna się zazwyczaj już w drugim dniu od przeprowadzonego zabiegu. Pacjent po zabiegu w naszym szpitalu otrzymuje wskazówki co do wykonywania prostych ćwiczeń domowych w zakresach bezbólowych, co stanowi ważny aspekt rehabilitacji odbudowujący zakres ruchu, a w późniejszych etapach wspomagający odbudowę siły i masy mięśniowej. Ma możliwość również zapisania się na dodatkową fizjoterapię pooperacyjną, która przyczyni się do szybszego powrotu do pełnej aktywności.
W budynku Szpitala św. Łukasza znajduje się ośrodek wyspecjalizowany w rehabilitacji ortopedycznej, uwzględniający zarówno rehabilitację po operacjach ortopedycznych, złamaniach, skręceniach, zwichnięciach, stłuczeniach jak i wszelkich urazach, będących wynikiem uprawiania sportu rekreacyjnego i wyczynowego.
Logo Szpitala św. Łukasza

Wielospecjalistyczny Szpital w Bielsku-Białej. Nowoczesny budynek z kompleksowym zapleczem diagnostycznym, wysoko wykwalifikowaną kadrą i oddziałem szpitalnym.

Ikona - komorka ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała

Szpital św. Łukasza S.A.
ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała
NIP: 5472145493, REGON: 243161232,
Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej VIII Wydział Gospodarczy, KRS: 0000656269

WAŻNE INFORMACJE


Poznaj nas jeszcze lepiej na naszych mediów społecznościowych.

Copyright © Szpital św. Łukasza | Projekt i realizacja strony www - Agencja Marketingowa InterAktywni

+48 33 819 95 10
MENU