Strefa pacjenta
Strefa lekarza
Europejski Dzień Prostaty

Europejski Dzień Prostaty

15 września obchodzimy Europejski Dzień Prostaty, który został ustanowiony przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne. Jego celem jest zachęcanie do badań oraz aktywnej profilaktyki, a także uświadamiania jakie choroby wiążą się z gruczołem krokowym.

15 września obchodzimy Europejski Dzień Prostaty, który został ustanowiony przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne. Jego celem jest zachęcanie do badań oraz aktywnej profilaktyki, a także uświadamiania jakie choroby wiążą się z gruczołem krokowym. ‼️ Coraz więcej mężczyzn choruje na raka prostaty, a przez późne wykrycie spada szansa na całkowity powrót do zdrowia. Dlatego zachęcamy, aby regularnie badać prostatę! ▪️ CZYM JEST PROSTATA? ▪️ Prostata to niewielki gruczoł, zlokalizowany w miednicy pod pęcherzem moczowym. Jej rozwój rozpoczyna się już w momencie podjęcia produkcji testosteronu przez jądra w ósmym tygodniu życia płodowego. U większości mężczyzn wraz z wiekiem gruczoł krokowy stopniowo powiększa się i może powodować wystąpienie objawów łagodnego przerostu prostaty. Przez większość życia mężczyźni często nie zauważają jego istnienia, jednak może być on powodem wielu nieprzyjemnych problemów. Zwykle komplikacje pojawiają się po pięćdziesiątce, gdy zmniejsza się produkcja męskich hormonów i prostata zaczyna się powiększać. Do objawów, na które należy zwrócić uwagę zaliczamy m.in.: częste oddawanie moczu, uczucie gwałtownego parcia na pęcherz, ból lub pieczenie podczas oddawania moczu oraz osłabienie ciśnienia moczu. ▪️ NA CZYM POLEGAJĄ PROBLEMY Z PROSTATĄ? ▪️ Narastanie objawów łagodnego przerostu prostaty może prowadzić do poważnych powikłań w obrębie układu moczowego – powiększony gruczoł krokowy może skutkować nawet zatrzymaniem moczu. Niecałkowite opróżnianie pęcherza moczowego prowadzi do jego zakażeń i tworzenia się kamieni w pęcherzu. W przypadku starszych mężczyzn wzrasta prawdopodobieństwo rozwoju raka prostaty. Nowotwór może przebiegać bezobjawowo lub objawiać się podobnie jak przy rozroście gruczołu krokowego. Alarmującym sygnałem jest obecność krwi w moczu, nasieniu, pojawienie się bólu oraz zatrzymanie moczu. Na późniejszym etapie może pojawić się osłabienie, ból w okolicach kręgosłupa i kości miednicy, oraz spadek masy ciała. Każdy wcześnie wykryty nowotwór zwiększa szanse na całkowite wyleczenie. Pacjenci często reagują dopiero, gdy objawy są poważniejsze i utrudniają codziennie życie, co może jedynie powiększyć problem. ▪️ SPOSOBY DIAGNOSTYKI ▪️
  1.  Badanie prostaty per rectum – czyli badanie przez odbytnicę. U wielu pacjentów badanie budzi obawy i uczucie zażenowania. Jednak niepotrzebnie, bo dla lekarza jest badaniem rutynowym i co bardzo ważne, pozwalającym zdiagnozować nawet w bardzo wczesnym stadium wiele niebezpiecznych chorób.
  2.  Badanie USG – jest metodą stosowaną w diagnostyce łagodnego przerostu prostaty. Poprzez ocenę objętości pęcherza moczowego po oddaniu moczu można pośrednio wnioskować o przeroście prostaty.
  3.  Badanie PSA – podstawowe badanie wykonywane w diagnostyce raka prostaty, na podstawie próbki krwi. Antygen specyficzny dla prostaty (PSA) jest białkiem wytwarzanym wyłącznie przez komórki prostaty. Proste badanie krwi pozwala zmierzyć stężenie PSA, co ułatwia wykrycie wczesnego raka prostaty. Zdrowi mężczyźni także posiadają pewne niskie stężenie PSA określone w granicach normy przez każde laboratorium.
  4.  Płynna biopsja – nieinwazyjna metoda, pozwalająca na wykrycie raka prostaty. Polega na badaniu moczu pozwalającym zdiagnozować problem z przerostem gruczołu krokowego. W trakcie badania przez odbyt lekarz uciska gruczoł krokowy. Następnie Pacjent oddaje mocz do specjalnego pojemnika.
  5.  Wieloparametryczny rezonans magnetyczny gruczołu krokowego – to badanie wykonywane po dożylnym podaniu środka kontrastowego. W trakcie badania dzięki użyciu specjalistycznych protokołów badania oceniana jest tkanka gruczołu krokowego.
  6.  Fuzyjna biopsja gruczołu krokowego – wykonywana jest przez urologa w asyście instrumentariuszki. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i jest praktycznie bezbolesny.
Używana jest tutaj zaawansowana technologia, łącząca obraz rezonansu magnetycznego z obrazem USG. Fuzja tych obrazów pozwala na celowanie z ogromną precyzją w nawet najmniejsze podejrzane zmiany w obrębie gruczołu krokowego. Aby dowiedzieć się więcej oraz poznać metody leczenia zapraszamy do zapoznania się z Centrum Diagnostyki i Leczenia Prostaty w Szpitalu św. Łukasza: https://bit.ly/2DUMf3A
Logo Szpitala św. Łukasza

Wielospecjalistyczny Szpital w Bielsku-Białej. Nowoczesny budynek z kompleksowym zapleczem diagnostycznym, wysoko wykwalifikowaną kadrą i oddziałem szpitalnym.

Ikona - komorka ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała

Szpital św. Łukasza S.A.
ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała
NIP: 5472145493, REGON: 243161232,
Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej VIII Wydział Gospodarczy, KRS: 0000656269

WAŻNE INFORMACJE


Poznaj nas jeszcze lepiej na naszych mediów społecznościowych.

Copyright © 2023 Szpital św. Łukasza | Projekt i realizacja strony www - Agencja Marketingowa InterAktywni

+48 33 819 95 10
MENU