15 września, 2020
Europejski Dzień Prostaty
15 września obchodzimy Europejski Dzień Prostaty, który został ustanowiony przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne. Jego celem jest zachęcanie do badań oraz aktywnej profilaktyki, a także uświadamiania jakie choroby wiążą się z gruczołem krokowym.
- Badanie prostaty per rectum – czyli badanie przez odbytnicę. U wielu pacjentów badanie budzi obawy i uczucie zażenowania. Jednak niepotrzebnie, bo dla lekarza jest badaniem rutynowym i co bardzo ważne, pozwalającym zdiagnozować nawet w bardzo wczesnym stadium wiele niebezpiecznych chorób. ✅
- Badanie USG – jest metodą stosowaną w diagnostyce łagodnego przerostu prostaty. Poprzez ocenę objętości pęcherza moczowego po oddaniu moczu można pośrednio wnioskować o przeroście prostaty.
- Badanie PSA – podstawowe badanie wykonywane w diagnostyce raka prostaty, na podstawie próbki krwi. Antygen specyficzny dla prostaty (PSA) jest białkiem wytwarzanym wyłącznie przez komórki prostaty. Proste badanie krwi pozwala zmierzyć stężenie PSA, co ułatwia wykrycie wczesnego raka prostaty. Zdrowi mężczyźni także posiadają pewne niskie stężenie PSA określone w granicach normy przez każde laboratorium.
- Płynna biopsja – nieinwazyjna metoda, pozwalająca na wykrycie raka prostaty. Polega na badaniu moczu pozwalającym zdiagnozować problem z przerostem gruczołu krokowego. W trakcie badania przez odbyt lekarz uciska gruczoł krokowy. Następnie Pacjent oddaje mocz do specjalnego pojemnika.
- Wieloparametryczny rezonans magnetyczny gruczołu krokowego – to badanie wykonywane po dożylnym podaniu środka kontrastowego. W trakcie badania dzięki użyciu specjalistycznych protokołów badania oceniana jest tkanka gruczołu krokowego.
- Fuzyjna biopsja gruczołu krokowego – wykonywana jest przez urologa w asyście instrumentariuszki. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i jest praktycznie bezbolesny.
Poradnik o zdrowiu
Najnowsze artykuły
- Blokada kręgosłupa: Kiedy i dlaczego jest potrzebna?
- Laserowe usuwanie kamieni moczowych. Zabiegi RIRS i URSL.
- Zwichnięcie rzepki: czym jest i jak się je leczy?
- Elastografia – Nieinwazyjna diagnostyka stanu wątroby
- Kolano bez tajemnic – Szkolenie dla fizjoterapeutów
- MAŁOINWAZYJNA ENDOPROTEZOPLASTYKA STAWU BIODROWEGO
- Laserowa Enukleacja Prostaty Laserem Holmowym (HoLEP) w Szpitalu św. Łukasza w Bielsku-Białej
- Legionella – co warto o niej wiedzieć?
- Rak prostaty – kompendium wiedzy
- Zerwanie ACL, zapobieganie i leczenie
UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ!
Wielospecjalistyczny Szpital w Bielsku-Białej. Nowoczesny budynek z kompleksowym zapleczem diagnostycznym, wysoko wykwalifikowaną kadrą i oddziałem szpitalnym.
Szpital św. Łukasza S.A.
ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała
NIP: 5472145493, REGON: 243161232,
Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej VIII Wydział Gospodarczy, KRS: 0000656269
Poznaj nas jeszcze lepiej na naszych mediów społecznościowych.
Copyright © Szpital św. Łukasza | Projekt i realizacja strony www - Agencja Marketingowa InterAktywni