
13 października, 2022
Dlaczego mężczyźni boją się lekarza?
Według danych Eurostatu średnia długość życia mężczyzny w Polsce to 74 lata, dla porównania mężczyźni we Francji czy Hiszpani żyją średnio 82-83 lata.
Według danych Eurostatu średnia długość życia mężczyzny w Polsce to 74 lata, dla porównania mężczyźni we Francji czy Hiszpani żyją średnio 82-83 lata.
Dlaczego więc przeciętny Polak żyje prawie 10 lat krócej niż jego odpowiednik w Finlandii, Hiszpani czy Włoszech?
Odpowiedź na to pytanie jest dosyć prosta – „polscy faceci” nie dbają o swoje zdrowie! Mężczyźni w wieku 40+ zbyt często sięgają po alkohol, papierosy, zaniedbują aktywność fizyczną, nie zwracają uwagi na dietę – prowadzą tryb życia, który ciężko nazwać „zdrowym”. Jednak taki tryb życia to tylko jeden z problemów, kolejnym – być może nawet bardziej istotnym – jest to, że przeciętny Polak boi się lekarza. Nie lubi wykonywać badań profilaktycznych, diagnozuje się bardzo późno i niechętnie poddaje się leczeniu. Nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, cukrzyca, choroby nowotworowe, depresja, problemy hormonalne i seksualne to tyko niektóre schorzenia, występujące u mężczyzn w sile wieku, a musimy pamiętać, że nie mówimy tutaj o cyferce w statystykach ale o ojcach, dziadkach, mężach czy braciach – żyjących osobach, które spotykamy codziennie. Doskonale to widać na przykładzie jednego schorzenia. ???? Rak prostaty ???? – jedna z najczęstszych „męskich” chorób nowotworowych. W roku 2020 TYLKO NIECAŁE 5% mężczyzn w Polsce poddało się badaniu profilaktycznemu (dane GUS z roku 2020), gdzie wczesne wykrycie zmian znacząco zwiększa możliwość skutecznego leczenia (dla porównania statystyki dla kobiet wykonujących profilaktycznie mammografię wynosi w okolicach 35%). W Polsce panuje dziwne przekonanie, że choroba u mężczyzny jest oznaką słabości. Jest źle widziana w pracy czy wśród znajomych. Najlepiej to podsumowuje często powtarzane zdanie: „nie idę do lekarza bo jeszcze mi coś znajdzie…”. Pamiętać jednak musimy, że każdy z nas żyje nie tylko dla siebie, ale również dla swoich bliskich. Dlatego w Szpitalu św. Łukasza tak mocno promujemy profilaktykę raka prostaty oraz inwestujemy w najnowsze metody leczenia tych schorzeń. Zapraszamy i zachęcamy wszystkich prawdziwych mężczyzn, którzy myślą o swojej przyszłości na badania profilaktyczne – pamiętajmy, że zdrowie mamy tylko jedne. Centrum Diagnostyki i Leczenia Prostaty – https://bit.ly/prosluk Poradnia Urologiczna – http://bit.ly/2Hu71q0 Metoda HoLEP – https://bit.ly/3SWwt9VPoradnik o zdrowiu

Najnowsze artykuły
- Legionella – co warto o niej wiedzieć?
- Rak prostaty – kompendium wiedzy
- Zerwanie ACL, zapobieganie i leczenie
- Artroskopowe leczenie torbieli Bakera
- Laser Holmowy – Nowoczesne narzędzie leczenia przerostu prostaty
- Wywiad dr Šárki Soleckiej dla Radia Bielsko
- „Kolano biegacza” jak poradzić sobie z tą przypadłością?
- Obojczyk – ważna kość stawu ramiennego
- Jak rehabilitować „Kolano skoczka”
- Jakich witamin brakuje nam jesienią?
UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ!

Wielospecjalistyczny Szpital w Bielsku-Białej. Nowoczesny budynek z kompleksowym zapleczem diagnostycznym, wysoko wykwalifikowaną kadrą i oddziałem szpitalnym.

Szpital św. Łukasza S.A.
ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała
NIP: 5472145493, REGON: 243161232,
Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej VIII Wydział Gospodarczy, KRS: 0000656269
WAŻNE INFORMACJE
- INSTRUKCJA PRZYGOTOWANIA DO ZABIEGU
- PRAWA PACJENTA
- KLAUZULA INFORMACYJNA RODO
- POLITYKA PRYWATNOŚCI
- INFORMACJE DLA AKCJONARIUSZA
Poznaj nas jeszcze lepiej na naszych mediów społecznościowych.
Copyright © 2023 Szpital św. Łukasza | Projekt i realizacja strony www - Agencja Marketingowa InterAktywni