Strefa pacjenta
Strefa lekarza
Żylaki powrózka nasiennego

Czym są żylaki powrózka nasiennego?

Żylaki powrózka nasiennego są jedną z najczęstszych chorób urologicznych diagnozowanych u mężczyzn. Bardzo często dają dolegliwości bólowe, a nie leczone doprowadzają do ograniczenia płodności.

Żylaki powrózka nasiennego są  jedną z najczęstszych chorób urologicznych diagnozowanych u mężczyzn. Bardzo często dają dolegliwości bólowe, a nie leczone doprowadzają do ograniczenia płodności. Żylaki powrózka nasiennego to choroba która może dotyczyć nawet 20 – 30 % mężczyzn. Żylaki powrózka nasiennego to  trwałe  poszerzenie, poskręcanie  i  wydłużenie  żył splotu  wiciowatego, który bierze początek z żył mosznowych. Naczynia przebiegają wzdłuż powrózka nasiennego, a następnie tworzą żyłę jądrową. Żylaki powrózka nasiennego występują głównie u młodych mężczyzn. Są jedną z najczęstszych przyczyn męskiej niepłodności. Nieleczone żylaki powrózka nasiennego są przyczyną dolegliwości bólowych i prowadzą do osłabienia nasienia u mężczyzn. Objawami żylaków powrózka nasiennego mogą być:
  • uczucie ciężkości w mosznie,
  • ból jąder i ból w pachwinie,
  • ból odczuwany podczas wzwodu,
  • obrzęk w obrębie moszny który może powodować dyskomfort.
Podstawą  rozpoznania  żylaków powrózka nasiennego  jest  dokładne  badanie  fizykalne pacjenta oraz wykonanie badania USG jąder z funkcją doppler (ocena przepływu krwi w naczyniach żylnych). Leczenie  operacyjne  jest  podstawowym  i  bezkonkurencyjnym  sposobem  leczenia  żylaków powrózka nasiennego. Zgodnie z literaturą, prawidłowe przeprowadzenia zabiegu poprawia nasienie u 65% mężczyzn, a 30-35% par z wcześniej zdiagnozowaną niepłodnością z tego powodu będzie miało potomstwo. Wyróżnia się kilka technik operacyjnych: klasyczna otwarta, laparoskopowa i mikrochirurgiczna. Zabieg chirurgiczny wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Poprzez nacięcie wykonane po lewej stronie brzucha lub laparoskopowo z trzech niewielkich nacięć, przez które przeprowadza się kamerę i narzędzia laparoskopowe, dociera się do naczyń żylnych i podwiązuje się wewnętrzne naczynia powrózka nasiennego. W oparciu o wyniki badań klinicznych operacja żylaków powrózka nasiennego techniką mikrochirurgiczną (embolizacja, skleroterapia) ma największy odsetek powodzenia i w porównaniu do klasycznego leczenia operacyjnego jest mniej inwazyjna, następuje szybsza rekonwalescencja po zabiegu i szybszy powrót do domu. Żylaki powrózka nasiennego które są częstą przyczyną dolegliwości bólowych mężczyzn można skutecznie leczyć, a operacja daję ustąpienie dolegliwości u 85-90% pacjentów, a znaczącą poprawę zgłasza do 95% operowanych mężczyzn. Przychodnia urologiczna  
Logo Szpitala św. Łukasza

Wielospecjalistyczny Szpital w Bielsku-Białej. Nowoczesny budynek z kompleksowym zapleczem diagnostycznym, wysoko wykwalifikowaną kadrą i oddziałem szpitalnym.

Ikona - komorka ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała

Szpital św. Łukasza S.A.
ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała
NIP: 5472145493, REGON: 243161232,
Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej VIII Wydział Gospodarczy, KRS: 0000656269

WAŻNE INFORMACJE


Poznaj nas jeszcze lepiej na naszych mediów społecznościowych.

Copyright © 2023 Szpital św. Łukasza | Projekt i realizacja strony www - Agencja Marketingowa InterAktywni

+48 33 819 95 10
MENU