Strefa pacjenta
Strefa lekarza
Cystoskopia giętka - rozwiewamy wątpliwości

Cystoskopia giętka - rozwiewamy wątpliwości

Cystoskopia, a właściwie uretrocystoskopia jest metodą diagnostyczną, a czasami również leczniczą z wykorzystaniem endoskopu (cystoskopu). Polega na wziernikowaniu pęcherza moczowego poprzez cewkę moczową, dzięki czemu mamy możliwość obrazowania niektórych patologii anatomicznych lub czynnościowych w obrębie tych obszarów.

Czy bać się cystoskopii?

Cystoskopia stanowi bardzo ważny element diagnostyki urologicznej. Niestety badanie to ma bardzo złą opinie wśród Pacjentów, głównie z powodu najczęściej stosowanej metody i sprzętu diagnostycznego wykorzystywanego do jego wykonywania, czyli cystoskopii sztywnej. Ta metoda (zwłaszcza dla mężczyzn) jest mało komfortowa, w wyniku czego ma tak negatywne opinie (cystoskopy sztywne o dużej średnicy zewnętrznej, które pokonać muszą całą długość cewki moczowej wraz z jej wszystkimi krzywiznami). W Szpitalu św. Łukasza stosujemy metodę cystoskopii giętkiej, która zdecydowanie podnosi komfort tego badania, i jest o wiele mniej inwazyjna od metody cystoskopii sztywnej.

Różnice pomiędzy cystoskopią giętka a cystoskopią sztywną

Cystoskopia giętka

Cystoskopia giętka (którą możesz wykonać w Szpitalu św. Łukasza) polega na wprowadzeniu przez cewkę moczową do pęcherza, cienkiego i giętkiego przewodu endoskopowego. Co istotne – zabieg nie wymaga znieczulenia ogólnego i hospitalizacji, wykonuje się go jedynie w znieczuleniu miejscowym (z wykorzystaniem jałowego żelu ze środkiem znieczulającym). Zaletą cystoskopii giętkiej jest krótki pobyt w Szpitalu, możliwość dokładnego obejrzenia pęcherza, praktycznie brak traumatyczności zabiegu i ogólny wysoki komfort pacjenta. Jest on praktycznie bezbolesny. Cystoskopia giętka jest badaniem bezpiecznym, a ryzyko uszkodzenia struktur układu moczowego jest niezwykle małe. Do każdego zabiegu używany jest jałowy płaszcz na endoskop co zwiększa komfort i minimalizuje ryzyko infekcji.

Cystoskopia sztywna

Alternatywną metodą wykonania badania cystoskopii jest cystoskopia sztywna, która polega na wprowadzeniu przez cewkę do pęcherza moczowego szerokiego i sztywnego endoskopu. Ze względu na traumatyczność oraz ból podczas zabiegu w większości przypadków pacjent musi być poddany znieczuleniu ogólnemu. Cystoskopię sztywną częściej wykonuje się w warunkach szpitalnych oraz wtedy, gdy niezbędne jest wykonanie większego zabiegu wewnątrz pęcherza moczowego, np. usunięcie guza pęcherza. Cystoskopia sztywna, jest powszechną metodą diagnostyki pęcherza i stanowi traumatyczne doznanie dla większości pacjentów, w szczególności mężczyzn.

Cystoskopia – wskazania do badania

Cystoskopię wykonuje się po wcześniejszej konsultacji z lekarzem urologiem i na jego wskazanie. Najczęstszymi objawami, w związku z którymi może zostać zalecone wykonanie cystoskopii, są:
 • występowanie w moczu krwi (tzw. krwiomocz)
 • cykliczne infekcje dróg moczowych
 • kamica pęcherza moczowego lub jej podejrzenie
 • nawracające zakażenie dróg moczowych
 • występowanie przetoki moczowej
 • wady wrodzone cewki moczowej
 • podejrzenie guzów pęcherza moczowego lub cewki moczowej
 • podejrzenia nowotworu pęcherza moczowego
 • podejrzenie gruźlicy pęcherza moczowego
 • problemy z oddawaniem moczu
 • wady rozwojowe dolnych dróg moczowych
 • podejrzenie zwężenia cewki moczowej

Przebieg badania cystoskopii giętkiej

Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut. Ze względu na stosowanie znieczulenia miejscowego jest bezbolesne. Pacjent siada na fotelu, w zależności od płci – leży w pozycji ginekologicznej (kobiety) lub z lekko rozchylonymi nogami(mężczyźni). Po odkażeniu dróg moczowych lekarz wprowadza do cewki moczowej preparat lubrykujący i znieczulający celem maksymalizacji komfortu pacjenta, następnie wprowadza do cewki moczowej cystoskop, wstrzykując sól fizjologiczną w celu rozszerzenia tunelu, a po dotarciu do pęcherza – płyn napinający mięśnie (co ułatwia ocenę narządu). Badanie trwa około 15min. Przez 2-3 dni po cystoskopii pacjent podczas oddawania moczu może odczuwać dyskomfort, oraz mogą pojawiać się śladowe ilości krwi bezpośrednia po badaniu.
CYSTOSKOPIA U MĘŻCZYZN
CYSTOSKOPIA U KOBIET

Przygotowanie do badania

Do badania cystoskopii giętkiej przygotowuje się tak samo, jak do zwykłych wizyt u lekarza. Jedynym dodatkowym zaleceniem jest oddanie moczu bezpośrednio przed wykonaniem cystoskopii oraz bardzo dokładne umycie okolic ujścia cewki moczowej. Przed zabiegiem wymagana jest konsultacja lekarska w celu zakwalifikowania pacjenta oraz zlecenia dodatkowych badań, jeśli jest taka konieczność. Przed badaniem wskazane jest wykonanie badania ogólnego moczu i posiewu moczu.

Czy cystoskopia jest bolesna?

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Do cewki moczowej podaje się żel lignokainowy mający właściwości znieczulające i poślizgowe . Zabieg nie jest bolesny, pacjent może odczuwać niewielkie pieczenie w trakcie wprowadzania endoskopu i lub parcie na mocz w trakcie wypełniania pęcherza płynem. Endoskop giętki pozawala dostosować się do kształtu cewki moczowej przez co zabieg jest znacznie bardziej komfortowy niż badania cystoskopem sztywnym.

Umów się na wizytę

Wykonywaniem badania cystoskopii giętkiej w Szpitalu św. Łukasza Bielsko-Biała zajmują się lekarze specjaliści w Poradni Urologicznej.
Logo Szpitala św. Łukasza

Wielospecjalistyczny Szpital w Bielsku-Białej. Nowoczesny budynek z kompleksowym zapleczem diagnostycznym, wysoko wykwalifikowaną kadrą i oddziałem szpitalnym.

Ikona - komorka ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała

Szpital św. Łukasza S.A.
ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała
NIP: 5472145493, REGON: 243161232,
Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej VIII Wydział Gospodarczy, KRS: 0000656269

WAŻNE INFORMACJE


Poznaj nas jeszcze lepiej na naszych mediów społecznościowych.

Copyright © Szpital św. Łukasza | Projekt i realizacja strony www - Agencja Marketingowa InterAktywni

+48 33 819 95 10
MENU