Strefa pacjenta
Strefa lekarza
badanie urologiczne?

Jak wygląda badanie urologiczne?

Konsultacja urologiczna i regularne badania to podstawa profilaktyki zdrowotnej w pewnym wieku. Czego możemy się spodziewać wybierając się na konsultację urologiczną?

Każdy mężczyzna po 40 -tce powinien wykonać badanie urologiczne i regularnie raz w roku poddawać się badaniu w gabinecie urologa.  Panowie powinni również obserwować sami siebie i reagować na niepokojące sygnały ze strony układu moczowo-płciowego. Po ukończeniu 50 lat mężczyźni powinni również oznaczyć poziom antygenu tzw.: PSA w surowicy krwi. Szczególnie wyczulone na objawy związane z prostatą powinny być osoby obciążone genetycznie, u których w rodzinie pojawiały się choroby urologiczne, a w szczególności nowotwór prostaty. Rak stercza może rozwijać się bezobjawowo nawet przez kilkanaście lat. Jakie badania wykonuje urolog? Konsultacja urologiczna polega przede wszystkim na rozmowie z pacjentem. To zebranie wywiadu chorobowego na temat zauważonych dolegliwości, zwyczajów Pacjenta i stylu życia. Lekarz zadaje różne pytania aby zbudować swoją wiedzę na temat Pacjenta, następnie na podstawie tych informacji podejmuje decyzję o tym jakie badania powinny być wykonane. Badanie fizykalne (przedmiotowe) w urologii to m. in.:
  • badanie zewnętrznych narządów płciowych (z odprowadzeniem napletka),
  • badanie jąder
  • badanie per rectum (palcem przez odbytnicę), oceniające palpacyjnie gruczoł krokowy (prostatę), które powinno być wykonywane u wszystkich mężczyzn po 40 roku życia.
Przykładowe badania obrazowe : Przykładowe badania inwazyjne:
  • Badanie urodynamiczne (ocena przepływu moczu w układzie moczowym)
  • Cystoskopia (wziernikowanie pęcherza moczowego)
Logo Szpitala św. Łukasza

Wielospecjalistyczny Szpital w Bielsku-Białej. Nowoczesny budynek z kompleksowym zapleczem diagnostycznym, wysoko wykwalifikowaną kadrą i oddziałem szpitalnym.

Ikona - komorka ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała

Szpital św. Łukasza S.A.
ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała
NIP: 5472145493, REGON: 243161232,
Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej VIII Wydział Gospodarczy, KRS: 0000656269

WAŻNE INFORMACJE


Poznaj nas jeszcze lepiej na naszych mediów społecznościowych.

Copyright © Szpital św. Łukasza | Projekt i realizacja strony www - Agencja Marketingowa InterAktywni

+48 33 819 95 10
MENU