PALUCH KOŚLAWY (halluks) to choroba zwyrodnieniowa, polegająca na deformacji stopy, która objawia się bocznym odchyleniem palucha w stronę pozostałych palców.
Wg danych statystycznych znacznie częściej na to schorzenie cierpią Panie. Odsetek zachorowań to ok. 9 do 1. Deformacja palucha koślawego dotyczy od 2 do 4% populacji. Nie bez znaczenia są czynniki genetyczne, halluksy dziedziczone są głównie ze strony matki. Często pierwsze objawy występują jeszcze przed 20 rokiem życia. W ponad 70 % przypadków halluksy występują na obydwu stopach, choć nie zawsze w tym samym czasie.
W pierwszym etapie choroby zmiany postępują prawie bezboleśnie, rzadko pojawiają się dolegliwości bólowe. W miarę upływu czasu rozwija się przewlekły stan zapalny w miejscu chorobowo zmienionym. Dolegliwości bólowe nasilają się. Pojawiają się pozostałe symptomy stanu zapalnego jak zwiększone ucieplenie bolesnej okolicy, pieczenie, zaczerwienienie i obrzęk okolicy bocznej stawu. Noszenie obuwia na wysokim obcasie nasila te dolegliwości.
Choroba w zaawansowanym stadium prowadzi do poszerzenia przedniej części stopy i pojawienia się kolejnych deformacji, przez co może zmienić się sposób chodzenia i wpłynąć na patologie w obrębie innych stawów (np.: kolana, biodra lub kręgosłupa).
Leczenie palucha koślawego (halluksów) jest uzależnione od postępu choroby i stopnia zaawansowania deformacji, także od nasilenia dolegliwości bólowych i stopnia uszkodzenia stawów palucha. Na wybór leczenia wpływa wiek chorego, oraz choroby współistniejące (np. cukrzyca). Bardzo ważne też jest określenie oczekiwań pacjenta co do finalnego efektu kosmetycznego.
W przypadku mniej zaawansowanych zmian polecane jest leczenie zachowawcze polegające głównie na wyborze właściwego obuwia w celu zmniejszenia nacisku na okolicę stawu śródstopno-paliczkową palucha, dodatkowo można zastosować aparat korygujący, jednak te działania nie spowodują zmniejszenia deformacji i tym samym nie doprowadzą do wyleczenia choroby.
W sytuacji kiedy chcemy cofnąć postępujące objawy choroby konieczne jest leczenie operacyjne.
Przez skórne mini inwazyjne zabiegi ortopedyczne z zastosowaniem nowoczesnych mikro chirurgicznych narzędzi, pozwalają na przeprowadzenie zabiegu w wyniku którego unikamy uciążliwego unieruchomienia stopy na wiele dni w opatrunku gipsowym. Taka procedura pozwala na bardzo wczesne uruchomienie pacjenta i rozpoczęcie normalnego chodzenia, pozwala też osiągnąć efekt kosmetyczny bliższy oczekiwaniom pacjentek.
Metoda przez skórna różni się od metody klasycznej tym że:
– Wykorzystuje zamiast klasycznych cięć skóry i piły, mikrofrezy standardowo w 2 rozmiarach w zależności od zakresu operacji, które wprowadza się bezpośrednio przez skórę. Eliminuje to w znacznym stopniu problem uszkodzenia delikatnego unaczynienia i unerwienia w stopie oraz minimalizuje blizny pooperacyjne. Dzięki temu zwykłe dolegliwości bólowe są mniejsze i gojenie tkanek szybsze z mniejszym ryzykiem infekcji.
– W metodzie przez skórnej w przeciwieństwie do klasycznej nie wykorzystuje się żadnej stabilizacji wewnętrznej typu śruby, płyty czy druty, a przecięte kości ustawiane są w pożądanym ustawieniu za pomocą specjalnie przygotowanego opatrunku korekcyjnego, który pozostawia się na stopie zwykle przez 3 tygodnie po operacji.
– W metodzie przez skórnej pacjentka może w zasadzie od 1 doby częściowo obciążać stopę w płaskim bucie ortopedycznym początkowo przy użyciu kul w przeciwieństwie do metody klasycznej, w której najczęściej wykorzystuje się buty z odciążeniem przodostopia. W praktyce oznacza to szybszy proces gojenia i zrostu w przypadku metody przez skórnej.
Ze względu na mini inwazyjność możliwe jest przy tej metodzie wykonanie znacznie szerszego zakresu korekcji, które czasami obejmują wszystkie palce stopy na raz. Nie jest to w zasadzie możliwe w przypadku metody klasycznej, gdyż oznaczałoby to konieczność pozostawienia w stopie zbyt wielu implantów i wykonania zbyt wielu cięć.