Strefa pacjenta
Strefa lekarza
Uwaga na kleszcze

Uwaga na kleszcze

Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was przydatny poradnik dotyczący kleszczy. Jak wszyscy wiemy, kleszcze przenoszą wiele groźnych chorób, dlatego tak ważna jest profilaktyka, a w przypadku gdy już "złapiemy kleszcza" - odpowiednie postępowanie.

Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was przydatny poradnik dotyczący kleszczy. Jak wszyscy wiemy, kleszcze przenoszą wiele groźnych chorób, dlatego tak ważna jest profilaktyka, a w przypadku gdy już „złapiemy kleszcza” – odpowiednie postępowanie.
Co zrobić gdy zauważymy na swoim ciele kleszcza?
  • Działaj jak najszybciej – nie zwlekaj z usunięciem kleszcza, czym szybciej usuniesz go, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że kleszcz zarazi Cię jakąś chorobą.
  • Nie smaruj niczym tłustym, ani nie przypalaj kleszcza – to może jedynie spowodować dostarczenia większej ilości toksyn do organizmu.
  • Jak usunąć kleszcza? Za pomocą pęsety (najlepiej zakrzywionej) uchwyć kleszcza za główkę jak najbliżej skóry. Usuń kleszcza poprzez pociąganie go jednostajnym ruchem pionowo do góry. Nie denerwuj się gdy nie uda się za pierwszym razem – czasami potrzeba kilku prób.
  • Zdezynfekuj miejsce po ugryzieniu i dokładnie je obejrzyj czy nie został jakiś fragment kleszcza.
  • Zbadaj kleszcza! Usuniętego kleszcza umieść w fiolce, probówce i koniecznie zabierz go do laboratorium w celu przebadania pod kątem przenoszonych chorób
Logo Szpitala św. Łukasza

Wielospecjalistyczny Szpital w Bielsku-Białej. Nowoczesny budynek z kompleksowym zapleczem diagnostycznym, wysoko wykwalifikowaną kadrą i oddziałem szpitalnym.

Ikona - komorka ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała

Szpital św. Łukasza S.A.
ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała
NIP: 5472145493, REGON: 243161232,
Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej VIII Wydział Gospodarczy, KRS: 0000656269

WAŻNE INFORMACJE


Poznaj nas jeszcze lepiej na naszych mediów społecznościowych.

Copyright © 2023 Szpital św. Łukasza | Projekt i realizacja strony www - Agencja Marketingowa InterAktywni

+48 33 819 95 10
MENU