Strefa pacjenta
Strefa lekarza
Prawidłowa postawa podczas spania

Prawidłowa postawa podczas spania

Do naszej poradni ortopedycznej często trafiają osoby skarżące się na przewlekłe bóle karku. Jednym z częstych powodów tej dolegliwości jest zła pozycja podczas snu. ???? Na początek należy zadbać o dobry materac i prawidłowo dobraną poduszkę...

Do naszej poradni ortopedycznej często trafiają osoby skarżące się na przewlekłe bóle karku. Jednym z częstych powodów tej dolegliwości jest zła pozycja podczas snu. A jak to wygląda u was? Też macie kłopot z bólem karku, kręgosłupa czy głowy z rana?
Na początek należy zadbać o dobry materac i prawidłowo dobraną poduszkę.
Prawidłowa pozycja podczas snu jest bardzo istotną kwestią gdy dokuczają nam bóle kręgosłupa, bóle w okolicach lędźwiowych, czy odcinka szyjnego (karku). Dzięki prawidłowej pozycji jesteśmy w stanie osiągnąć wyższy komfort snu, dzięki czemu rano wstaniemy wypoczęci i bez dokuczliwych kłuć w kręgosłupie.
1. Przede wszystkim nie śpimy nigdy na zbyt wysokiej poduszce. Źle dobrana wysokość poduszki, lub po prostu źle ułożona poduszka skutkuje zgięciem kręgosłupa już w odcinku piersiowym. Aby kręgosłup mógł wypocząć, powinien zostać ułożony w linii prawie prostej. Warto zwrócić uwagę by szyja była podparta poduszką, ale nie powodować zgięcia (czyli pochylenia brody ku klatce piersiowej). Pozwoli to na rozluźnienie się mięśni przykręgosłupowych, dzięki czemu będą mogły odpocząć, co już będzie skutkować przynajmniej częściowym ustąpieniem bólu kręgosłupa.
 
2. Przy spaniu na boku warto delikatnie podgiąć kolana, co umożliwi rozluźnienie dolnej części kręgosłupa (mięśni przykręgosłupowych).
 
3. Przy spaniu na wznak kręgi lędźwiowe są uciskane z siłą od 15 do 25 kg (zależy od wagi od płci), dlatego warto zwrócić uwagę by ręce trzymać luźno po bokach – nie wkładać pod głowę czy pod kręgosłup w lędźwiowej części (szczególnie wtedy gdy boli, a podparcie dłonią daje pozorne uczucie ulgi).
 
4. Nigdy nie należy obciążać strony/części kręgosłupa, która jest obolała. Czasem może się wydawać, że położenie się na lekko pobolewającym barku (na boku) przyniesie ulgę – owszem, ale tylko w trakcie zasypiania. Rano będzie jeszcze gorzej, a bóle się nasilą.
 
5. Wkładanie ręki pod głowę wydaje się być wygodne, ale obciąża splot ramienny siłą około 5 kilogramów, co jest niemal równoznaczne z pięciokilogramowym ciężarkiem trzymanym w ręce. Jeżeli istnieje potrzeba wkładania ręki pod głowę (pod poduszkę, przy spaniu na boku), oznacza to, że mamy być może zbyt niską poduszkę (ale nie warto przesadzać z kupnem zbyt wysokiej).
 
6. Jeżeli dużo śpisz na boku warto włożyć cienką poduszkę (od 3 do 6 cm) między kolana. Dzięki temu unika się skręcenia kręgosłupa wokół osi, a to właśnie to skręcenie często powoduje bóle o poranku.

7. Jak spać gdy dokucza ból bioder? Najważniejsze to odciążyć obolałe biodra, czyli położyć się na plecach. Nie należy spać na bolącym biodrze, ponieważ jest ono w ten sposób cały czas dociskane do materaca i nie może odpocząć po obciążeniu w ciągu dnia. Jeśli poprawa będzie odczuwalna, warto pod kolanami umieścić niewielką, niską poduszkę by odciążyć kręgosłup.

8. Nie należy zrywać się z łóżka. Bardzo ważne jest rozciągnięcie się przed wstaniem- dotyczy to nie tylko kręgosłupa ale także rąk i nóg. Wstawanie warto rozpocząć od swobodnego opuszczenia nóg na podłogę przechodząc do pozycji siedzącej. Nie warto wstawać jedną nogą od razu do pozycji stojącej- mięśnie rozluźnione po całej nocy są od razu obciążane naszą całą masą.
 
 
——————-
Materiał opracowany na podstawie artykułu: https://www.materacarnia.pl/aktualnosci/prawidlowa-pozycja-podczas-snu-jak-wygodnie-ulozyc-kregoslup.html
Logo Szpitala św. Łukasza

Wielospecjalistyczny Szpital w Bielsku-Białej. Nowoczesny budynek z kompleksowym zapleczem diagnostycznym, wysoko wykwalifikowaną kadrą i oddziałem szpitalnym.

Ikona - komorka ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała

Szpital św. Łukasza S.A.
ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała
NIP: 5472145493, REGON: 243161232,
Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej VIII Wydział Gospodarczy, KRS: 0000656269

WAŻNE INFORMACJE


Poznaj nas jeszcze lepiej na naszych mediów społecznościowych.

Copyright © 2023 Szpital św. Łukasza | Projekt i realizacja strony www - Agencja Marketingowa InterAktywni

+48 33 819 95 10
MENU