Strefa pacjenta
Strefa lekarza
Czy wiesz kim jest ortoptystka?

Czy wiesz kim jest ortoptystka?

Ortoptysta zajmuje się diagnostyką i przygotowaniem indywidualnego programu terapii ortoptycznej w przypadku wystąpienia zaburzeń widzenia. Wspomaga lekarza okulistę w diagnostyce i terapii pacjentów z niedowidzeniem, zaburzeniem widzenia obuocznego czy chorobą zezową.

Kim jest ORTOPTYSTKA? Ortoptystka zajmuje się diagnostyką i przygotowaniem indywidualnego programu terapii ortoptycznej w przypadku wystąpienia zaburzeń widzenia. Wspomaga lekarza okulistę w diagnostyce i terapii pacjentów z niedowidzeniem, zaburzeniem widzenia obuocznego czy chorobą zezową.
Leczenie obejmuje między innymi zaburzenia wzroku, zeza, niedowidzenie oraz rehabilitację po operacjach zeza i urazów w obrębie oczodołu. Terapia odbywa się za pomocą odpowiednio dobranych ćwiczeń, których celem jest zapobieganie zaburzeniom fizjologicznego rozwoju widzenia u dzieci niedowidzących. Realizacja tych ćwiczeń jest bardzo ważna dla ogólnie pojętego rozwoju dziecka. ▪️Kiedy konieczna jest wizyta u specjalisty? ▪️ Problemy ze wzrokiem mogą być często mylone z problemami dyslektycznymi, dlatego ważne jest aby obserwować zachowanie swojego dziecka. Jednym z najczęstszych schorzeń narządu wzroku u dzieci jest zez, który jest skutkiem nieprawidłowego działania mięśni oczu lub wady wzroku. Szybkie rozpoczęcie leczenia zeza, zwiększa szansę na prawidłowe wykształcenie się widzenia przestrzennego. Należy pamiętać, że zez sam nie minie, a leczenie powinno zostać zakończone najlepiej przed pójściem dziecka do szkoły. ❗️Ważne jest, aby jak najwcześniej rozpoznać zez, ponieważ jeśli będzie zbyt późno leczony, może prowadzić do powstania niedowidzenia. Alarmującymi czynnikami mogą być:
  •  uciekanie oka,
  •  problemy z oceną odległości i koordynacją oka z ręką,
  •  wolne postępy w nauce w porównaniu do rówieśników,
  •  problemy z płynnym czytaniem,
  •  nadmierne zmęczenie podczas pracy z bliska,
  •  dziecko nie potrafi skoncentrować się na czytanej treści,
  •  kłopoty z przepisywaniem z tablicy,
  •  problemy w odwzorowywaniu prostych figur geometrycznych,
  •  mylenie liter o podobnych kształtach,
W Szpitalu św. Łukasza działającym w Bielsku-Białej, znajduje się Poradnia Ortoptyczna oferująca szereg badań okulistycznych oraz ćwiczenia ortoptyczno-pleoptyczne. Nasza poradnia ortoptyczna: https://bit.ly/2DKYZJM
Logo Szpitala św. Łukasza

Wielospecjalistyczny Szpital w Bielsku-Białej. Nowoczesny budynek z kompleksowym zapleczem diagnostycznym, wysoko wykwalifikowaną kadrą i oddziałem szpitalnym.

Ikona - komorka ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała

Szpital św. Łukasza S.A.
ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała
NIP: 5472145493, REGON: 243161232,
Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej VIII Wydział Gospodarczy, KRS: 0000656269

WAŻNE INFORMACJE


Poznaj nas jeszcze lepiej na naszych mediów społecznościowych.

Copyright © Szpital św. Łukasza | Projekt i realizacja strony www - Agencja Marketingowa InterAktywni

+48 33 819 95 10
MENU