Strefa pacjenta
Strefa lekarza
Laser holmowy - przyszłość małoinwazyjnych zabiegów urologicznych

Laser holmowy - przyszłość małoinwazyjnych zabiegów urologicznych

Najnowsze rozwiązanie w zakresie wykorzystywania technologii laserowej w leczeniu schorzeń urologicznych. Długość fali świetlnej, głębokość absorbcji oraz inne parametry czynią go uniwersalnym i niezwykle skutecznym narzędziem chirurgicznym wykorzystywanym przy zabiegach endourologicznych.

Lasery w urologii

Lasery w zabiegach urologicznych zaczęły być szeroko stosowane na początku lat 90 ubiegłego stulecia. Przez ten czas rozwój techniki pozwolił na ich ewolucje i znaczne poprawienie jakości zabiegów wykonywanych z ich zastosowaniem. Przez te kilkadziesiąt lat podejmowano próby stosowania różnych technologii w laserach, natomiast w dniu dzisiejszym urologia wykorzystuje tak naprawdę trzy typy laserów:
  • laser neodymowy (Nd:YAG)
  • laser zielony KTP (Nd:YAG o zdwojonej częstotliwości)
  • laser holmowy (Ho:YAG)

Laser holmowy – przyszłość małoinwazyjnych zabiegów urologicznych

Według licznych opinii lekarzy urologów, laser holmowy znacznie przewyższa inne typy laserów pod względem uniwersalności i praktyczności, oraz precyzji zabiegów. Jest odpowiednim narzędziem zarówno w rękach doświadczonego eksperta, jak i chirurga, który stawia pierwsze kroki w przygodzie z laserami. Pozwala na zastosowanie go do wielu wskazań leczniczych, dając jednocześnie w miarę szeroki i akceptowalny margines bezpieczeństwa. Laser holmowy Ho:YAG wykorzystuje falę świetlną o długości 2140 nm. Ta długość fali jest bardzo silnie pochłaniana przez wodę, dzięki czemu można uzyskać poprawę parametrów pracy lasera. Głębokość absorpcji w tkance stercza osiąga jedynie 0,4 mm, zaś wynikająca z tego gęstość energii jest wystarczająco duża, by podgrzać tkankę stercza ponad punkt wrzenia wody, co wywołuje waporyzację bez głębokiej koagulacji. Pozwala to na prowadzenie czystych, dokładnych cięć bez obecności tkanek zwęglonych, a co za tym idzie umożliwia nacinanie i rozcinanie płatów stercza pod kontrolą endoskopową w momencie, gdy włókno lasera znajdzie się w bezpośrednim kontakcie z tkanką stercza. Rozprzestrzeniające się ciepło powoduje jednoczasową koagulację małych i średnich naczyń krwionośnych na dystansie 2-3 mm – zmniejszając znacznie krwawienie podczas zabiegu. Impulsy świetlne są podawane pulsacyjnie, z czasem trwania w zakresie od 0,15 do 1 ms (milisekundy). Te unikalne właściwości lasera holmowego czynią go użytecznym narzędziem nie tylko do chirurgicznego leczenia stercza, lecz także doskonałym litotryptorem wewnątrzustrojowym, przydatnym do kruszenia kamieni prawie wszystkich typów, a także w innych wskazaniach dotyczących tkanek miękkich, jak na przykład ablacja guzów dróg moczowych lub rozcinanie zwężeń w obrębie górnych i dolnych dróg moczowych. Wpis stworzony na podstawie artykułu z Przeglądu Urologicznego (link do pełnej treści opracowania).

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat metod leczenia z wykorzystaniem lasera HoLEP?

Zapraszamy na naszą stronę dedykowaną zabiegom urologicznym z wykorzystaniem lasera holmowego.

Umów się na wizytę

Wykonywaniem badania cystoskopii giętkiej w Szpitalu św. Łukasza Bielsko-Biała zajmują się lekarze specjaliści w Poradni Urologicznej.
Logo Szpitala św. Łukasza

Wielospecjalistyczny Szpital w Bielsku-Białej. Nowoczesny budynek z kompleksowym zapleczem diagnostycznym, wysoko wykwalifikowaną kadrą i oddziałem szpitalnym.

Ikona - komorka ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała

Szpital św. Łukasza S.A.
ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała
NIP: 5472145493, REGON: 243161232,
Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej VIII Wydział Gospodarczy, KRS: 0000656269

WAŻNE INFORMACJE


Poznaj nas jeszcze lepiej na naszych mediów społecznościowych.

Copyright © 2023 Szpital św. Łukasza | Projekt i realizacja strony www - Agencja Marketingowa InterAktywni

+48 33 819 95 10
MENU