Strefa pacjenta
Strefa lekarza
Czym jest łagodny przerost gruczołu krokowego?

Czym jest łagodny przerost gruczołu krokowego?

Łagodny przerost gruczołu krokowego (prostaty) to popularne schorzenie którego częstość występowania związana jest z wiekiem mężczyzny. Występuję u blisko 50 % mężczyzn powyżej 50 roku życia i dochodzi do 90 % wśród populacji mężczyzn po 80 roku życia.

Gruczoł krokowy – prostata jest gruczołem należącym do męskiego układu płciowego, który zlokalizowany jest w miednicy małej pod pęcherzem moczowym i otacza cewkę moczową w części tylnej tworząc z nią integralną całość. Rozwój gruczołu krokowego rozpoczyna się w momencie podjęcia produkcji testosteronu przez jądra w ósmym tygodniu życia płodowego. U noworodków gruczoł krokowy jest wielkości pestki wiśni, u młodego, zdrowego mężczyzny prostata ma kształt kasztana a jej objętość wynosi około 20 ml. U większości mężczyzn wraz z wiekiem gruczoł krokowy stopniowo powiększa się i może powodować wystąpienie objawów łagodnego przerostu prostaty. Do niepokojących objawów ze strony prostaty należą:
  • częste oddawanie moczu w dzień i w nocy,
  • uczucie gwałtownego parcia na pęcherz,
  • dolegliwości bólowe lub pieczenie w trakcie oddawania moczu,
  • trudności w oddawaniu moczu, osłabienie ciśnienia moczu,
  • oddawanie moczu kropelkami i uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza.
Narastanie objawów łagodnego przerostu prostaty może prowadzić do poważnych powikłań w obrębie układu moczowego. Może dojść do całkowitego zatrzymania moczu czyli sytuacji w których chory nie jest w stanie samodzielnie oddać moczu. Niecałkowite opróżnianie pęcherza moczowego może prowadzić do zakażeń pęcherza moczowego i tworzenia się kamieni w pęcherzu. Rozpoznanie choroby ustala się na podstawie wywiadu lekarskiego, badania fizykalnego, badań obrazowych oraz badań laboratoryjnych krwi i moczu. Przychodnia urologiczna
Logo Szpitala św. Łukasza

Wielospecjalistyczny Szpital w Bielsku-Białej. Nowoczesny budynek z kompleksowym zapleczem diagnostycznym, wysoko wykwalifikowaną kadrą i oddziałem szpitalnym.

Ikona - komorka ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała

Szpital św. Łukasza S.A.
ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała
NIP: 5472145493, REGON: 243161232,
Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej VIII Wydział Gospodarczy, KRS: 0000656269

WAŻNE INFORMACJE


Poznaj nas jeszcze lepiej na naszych mediów społecznościowych.

Copyright © 2023 Szpital św. Łukasza | Projekt i realizacja strony www - Agencja Marketingowa InterAktywni

+48 33 819 95 10
MENU