Strefa pacjenta
Strefa lekarza
Diagnostyka i leczenie bezdechu sennego

Diagnostyka i leczenie bezdechu sennego

Dowiedz się więcej o bezdechu sennym i chrapaniu. Zrób test senności online i sprawdź czy potrzebujesz pomocy. Poznaj metody diagnostyczne i metody leczenia OBS.

Jeśli chrapiesz i jesteś zmęczony to możesz cierpieć na bezdech podczas snu!

Sprawdź, czy możesz mieć obturacyjny bezdech podczas snu, który może powodować choroby zagrażające życiu, w tym: wysokie ciśnienie tętnicze, zaburzenia pracy serca, udar, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) i zastoinową niewydolność serca. Bezdech podczas snu to poważne zagrożenie zdrowia.
Epizod bezdechu lub spłycenia oddychania prowadzi do zmniejszenia ilości tlenu, narażając organizm na funkcjonowanie w szkodliwych warunkach. Przerwy w oddychaniu mogą trwać od kilku do kilkunastu sekund i powtarzać się nawet kilkaset razy w ciągu nocy. Osoby z bezdechem zwykle śpią bardzo niespokojnie, wiercą się w łóżku, przekładają kołdrę i poduszkę. Chory często wybudza się i gwałtownie wciąga powietrze ustami. Sen nie jest wtedy regenerujący, nie dodaje sił i nie pozwala właściwie wypocząć. OBS może trwać dziesięć sekund lub dłużej i występować bardzo często nawet kilkaset razy w ciągu nocy, przyczyniając się do niedostatecznego natlenienia całego organizmu, w tym mózgu.

Podejrzewasz u siebie OBS (bezdech senny)? Wykonaj indywidualny test senności.

Pierwszym etapem jest przeprowadzenie u pacjenta badania ankietowego oceniającego ryzyko występowania zaburzeń oddychania w czasie snu i/lub nasilenie objawów obserwowanych w ciągu dnia. Może być to na przykład skala senności Epworth.

Czym grozi nieleczony OBS?

Przeprowadzone niedawno badania wykazały związek między chrapaniem i bezdechem podczas snu, a wieloma poważnymi schorzeniami. Nieleczone chrapanie i bezdech podczas snu mogą przyczyniać się do występowania.

Ponad 35% osób, u których występuje bezdech podczas snu

cierpi też na wysokie ciśnienie krwi, co z kolei zwiększa ryzyko choroby serca.

Blisko 83% osób, u których wysokie ciśnienie krwi

utrzymuje się pomimo przyjmowania co najmniej trzech leków, cierpi też na bezdech podczas snu.

Ponad 50% osób cierpiących na cukrzycę

Bezdech podczas snu występuje u ponad 50% osób cierpiących na cukrzycę typu 2.

Ponad 70% osób, u których wystąpił udar

cierpi na bezdech podczas snu

7x większe jest ryzyko spowodowania wypadku samochodowego

w przypadku osoby cierpiącej na bezdech podczas snu.

Metody diagnostyczne dostępne w Szpitalu św. Łukasza

Szpital św. Łukasza wykonuje 2 rodzaje badań – limitowaną poligrafię oraz polisomnografię.
  • LIMITOWANA POLIGRAFIA jest badaniem, które można przeprowadzić w domu. Jest to uproszczona wersja polisomnografii. Badanie jest mniej dokładne niż polisomnografia, ponieważ nie obejmuje oceny EEG, elektrookulogramu i napięcia mięśni, zwykle jednak wystarcza do ustalenia właściwego rozpoznania.
  • POLISOMNOGRAFIA – w niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie pełnej polisomnografii, która przeprowadzana jest podczas pobytu w szpitalu. Polega ona na rejestrowania najistotniejszych procesów, jakie zachodzą w ludzkim organizmie w czasie snu. Pozwala ocenić poszczególne stadia snu, poziom tlenu we krwi, wzorzec oddychania, czynność serca oraz reakcje fizjologiczne organizmu.

Umów się na wizytę

Leczeniem OBS w Szpitalu św. Łukasza zajmuje się lek. med. Sarka Solecka, specjalista otolaryngolog oraz medycyny snu. Zapraszamy do odwiedzenie Poradni diagnostyki chrapania i bezdechu sennego lub do Poradni Otolaryngologicznej
Logo Szpitala św. Łukasza

Wielospecjalistyczny Szpital w Bielsku-Białej. Nowoczesny budynek z kompleksowym zapleczem diagnostycznym, wysoko wykwalifikowaną kadrą i oddziałem szpitalnym.

Ikona - komorka ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała

Szpital św. Łukasza S.A.
ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała
NIP: 5472145493, REGON: 243161232,
Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej VIII Wydział Gospodarczy, KRS: 0000656269

WAŻNE INFORMACJE


Poznaj nas jeszcze lepiej na naszych mediów społecznościowych.

Copyright © Szpital św. Łukasza | Projekt i realizacja strony www - Agencja Marketingowa InterAktywni

+48 33 819 95 10
MENU