Strefa pacjenta
Strefa lekarza
Choroby Zatok

Choroby Zatok – przyczyny, objawy i leczenie

Choroby zatok należą do najczęstszych dolegliwości ze strony dróg oddechowych. Najczęściej występują u osób cierpiących na różnego rodzaju postaci niedrożności nosa, chociażby z krzywą przegrodą nosową. Są związane głównie z infekcją na różnym tle i przebiegającym w konsekwencji procesem zapalnym.

Zatoki to jamy powietrzne zlokalizowane  w obrębie czaszki. Są połączone naturalnymi kanałami z przestrzenią nosa. Ich główna funkcja polega na ochronie delikatnych struktur mózgu. Ponadto wpływają na barwę głosu oraz odpowiadają za nawilżanie wdychanego powietrza. Dolegliwości ze strony zatok najczęściej pojawiają się w konsekwencji nawet banalnego „przeziębienia”. Oprócz kataru zaczynamy odczuwać bolesność w okolicy czołowej głowy spowodowaną tym, że wydzielina zapalna zatykając ujście z zatok zaburza naturalny ruch powietrza. Charakterystycznym objawem jest nasilenie dolegliwości bólowych przy pochylaniu głowy do przodu oraz katar – czyli obfita wydzielina z nosa. Leczenie dolegliwości najczęściej zaczyna się od antybiotykoterapii i innych działań zachowawczych. W zdecydowanej większości leki pomagają usunąć dolegliwości. W sytuacji przewlekania się procesu leczenia, wskazana jest konsultacja laryngologiczna i rozważenie sensu włączenia leczenia operacyjnego. Do najczęściej wykonywanych procedur operacyjnych w leczeniu chorób zatok należą:
  • operacja krzywej przegrody nosa
  • zmniejszenie objętości małżowin nosa metodami laserowymi
  • operacja usunięcia polipów nosa
  • czynnościowo-endoskopowa chirurgia zatok przynosowych (ang. FESS – Functional Endoscopic Sinus Surgery).
Wybór określonej procedury zależy od konsultacji i badania laryngologicznego oraz ostatecznego rozpoznania związanego z przyczynami chorób zatok u konkretnego pacjenta.  
Logo Szpitala św. Łukasza

Wielospecjalistyczny Szpital w Bielsku-Białej. Nowoczesny budynek z kompleksowym zapleczem diagnostycznym, wysoko wykwalifikowaną kadrą i oddziałem szpitalnym.

Ikona - komorka ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała

Szpital św. Łukasza S.A.
ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała
NIP: 5472145493, REGON: 243161232,
Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej VIII Wydział Gospodarczy, KRS: 0000656269

WAŻNE INFORMACJE


Poznaj nas jeszcze lepiej na naszych mediów społecznościowych.

Copyright © 2023 Szpital św. Łukasza | Projekt i realizacja strony www - Agencja Marketingowa InterAktywni

+48 33 819 95 10
MENU