Ośrodek Badań Klinicznych
DLA PACJENTA
Co możesz zyskać zgłąszając się ?
- Dostęp do innowacyjnych terapii medycznych i farmakologicznych
- Gwarancja bezpłatnego leczenia oraz diagnostyki
- Opieka najlepszych specjalistów
- Leczenie wg. międzynarodowych standardów
- Ponadstandardowa dyspozycyjność personelu medycznego (m.in. możliwość bezpośredniego kontaktu telefonicznego z lekarzem prowadzącym)
- Szansa na poprawę jakości życia
- Znacznie wyższy standard opieki medycznej w porównaniu do powszechnego leczenia
- Dostęp do szerszych informacji na temat swojego schorzenia
- Możliwość zwrotu poniesionych kosztów dojazdu do ośrodka na wizyty
- Wkład w rozwój nauki
Czym są badania kliniczne?
Badania Kliniczne "w pigułce"
Podstawowe informacje dla Pacjenta.
Badania kliniczne są prowadzone z udziałem ochotników celem odkrycia lub potwierdzenia klinicznych, farmakodynamicznych lub farmakologicznych skutków działania danego leku albo terapii. Cel badań to także identyfikacja ewentualnych działań niepożądanych, oraz ocena wchłaniania, metabolizmu i wydalania substancji leczniczych, tak aby były one bezpieczne i skuteczne. Badania kliniczne są starannie projektowane, weryfikowane i kończone, a przed rozpoczęciem muszą zostać zatwierdzone przez komisje bioetyczne. W badaniach klinicznych mogą brać udział osoby w każdym wieku, w tym dzieci. Wszystkie badania kliniczne są prowadzone wg międzynarodowych standardów etycznych i naukowych – tzw. zasad GCP (od ang. Good Clinical Practice)
(art. 2 pkt 2 Ustawy Prawo farmaceutyczne, Dz.U. 2008 nr 45 poz. 271 z późn. zm.). „…badaniem klinicznym – jest każde badanie prowadzone z udziałem ludzi w celu odkrycia lub potwierdzenia klinicznych, farmakologicznych, w tym farmakodynamicznych skutków działania jednego lub wielu badanych produktów leczniczych, lub w celu zidentyfikowania działań niepożądanych jednego lub większej liczby badanych produktów leczniczych, lub śledzenia wchłaniania, dystrybucji, metabolizmu i wydalania jednego lub większej liczby badanych produktów leczniczych, mając na względzie ich bezpieczeństwo i skuteczność…”
13 głównych zasad GCP wg Międzynarodowej Rady Harmonizacji:
- Badania kliniczne powinny być prowadzone w oparciu o zasady etyczne, których podstawę stanowi Deklaracja Helsińska i które są zgodne z zaleceniami GCP (Good Clinical Practice) i obowiązującymi przepisami.
- Przed rozpoczęciem badania klinicznego, należy rozważyć potencjalne ryzyko i niedogodności, w porównaniu do przewidywanej korzyści dla osoby uczestniczącej w badaniu i społeczeństwa. Badanie może zostać rozpoczęte i być kontynuowane, jeżeli potencjalne korzyści dla jednostki i społeczeństwa, wynikające z jego przeprowadzenia usprawiedliwiają ryzyko.
- Należy pamiętać, że prawa, bezpieczeństwo i dobro uczestników badania są wartością nadrzędną i są ważniejsze niż interes nauki i społeczeństwa.
- Wyniki badań nieklinicznych i dane otrzymane z wcześniejszych badań klinicznych z badanym produktem powinny wystarczająco uzasadniać proponowane badanie kliniczne.
- Badania kliniczne powinny być uzasadnione z naukowego punktu widzenia i opisane za pomocą szczegółowego i czytelnego protokołu.
- Badanie kliniczne powinno być prowadzone zgodnie z protokołem, który został uprzednio zaakceptowany przez Niezależną Komisję Bioetyczną.
- Opieka medyczna oraz wszelkie decyzje medyczne dotyczące osób uczestniczących w badaniu powinny być zawsze podejmowane przez wykwalifikowanego lekarza medycyny lub, jeśli to uzasadnione, stomatologii.
- Każda z osób prowadzących badanie kliniczne powinna posiadać odpowiednie kwalifikacje: wykształcenie, szkolenie i doświadczenie, odpowiednie do wykonywania powierzonych jej w badaniu zadań.
- Dobrowolna, świadoma zgoda na uczestnictwo w badaniu powinna być uzyskana od każdej osoby poddającej się badaniu klinicznemu, przed jej przystąpieniem do badania.
- Wszelkie informacje dotyczące badania klinicznego powinny być rejestrowane, przetwarzane i przechowywane w sposób umożliwiający ich właściwe raportowanie, interpretację i weryfikację.
- Poufność danych umożliwiających identyfikację osób uczestniczących w badaniu powinna być chroniona i przestrzegana zgodnie z obowiązującymi przepisami o ochronie danych osobowych.
- Badany produkt powinien być wytwarzany, transportowany i przechowywany zgodnie z zasadami GMP (Good Manufacturing Practice). Jego zastosowanie powinno być zgodne z zatwierdzonym protokołem badania klinicznego.
- Powinny zostać zapewnione systemy i procedury gwarantujące jakość badania w każdym aspekcie.
Zapraszamy do współpracy
KOORDYNATOR BADAŃ KLINICZNYCH
Alicja Juraszek
KONTAKT TELEFONICZNY
+48 668 417 527
KONTAKT MAILOWY
badania.kliniczne@lukasza.pl