Strefa pacjenta
Strefa lekarza
aktualnosci

Badamy słuch pierwszoklasistom

Niedosłuch u dzieci często przez długi czas pozostaje niezauważony. Objawia się bardzo subtelnie i w sposób, który z pozoru może nie mieć związku ze słyszeniem. Chcąc podnosić poziom ochrony zdrowia oraz wiedzy w zakresie diagnostyki i leczenia niedosłuchu, realizujemy we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Bielsku-Białej projekt przesiewowego badania słuchu, w ramach którego przebadanych zostanie 1600 dzieci w powiecie. Dzieci, u których wykryty zostanie niedosłuch zostaną skierowane na dalszą diagnostykę i leczenie. Do maja potrwają przesiewowe badania słuchu najmłodszych uczniów w powiecie bielskim. To pilotażowy program stworzony przez pracowników wydziału zdrowia bielskiego starostwa, finansowany z budżetu powiatu, którego wyłącznym wykonawcą jest Szpital św. Łukasza. Został on pozytywnie zweryfikowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji, agendę ministra zdrowia. W sumie przebadanych zostanie ok. 1600 pierwszoklasistów z ponad 50 szkół podstawowych! Program rozpoczął się edukacją dorosłych: nauczycieli najmłodszych klas oraz rodziców. Na te potrzeby powstał krótki filmik. Dr Šárka Solecka, specjalista laryngolog z bielskiego Szpitala św. Łukasza, wykonawcy programu, mówi jak ważne jest wyłapanie niedosłuchu u dziecka. W innych krajach europejskich takie badania przesiewowe wykonywane są w ramach badań narodowych.
Z wady słuchu u pociechy rodzice często nie zdają sobie sprawy, podobnie jak dziecko. „Dla maluchów, które rodzą się z niedosłuchem jest to norma. Zawsze tak miały, w związku z tym przystosowują się do sytuacji i radzą sobie, jak mogą. Nie wiedzą, że może być inaczej. Miałam pacjentów, którzy jako dorośli odkryli, że nie słyszą na jedno ucho”- mówi dr Solecka. W szkole skutki tego mogą być opłakane. Taki uczeń może mieć gorsze oceny, problemy z koncentracją, czy z wymową, może wydawać się niegrzeczny albo leniwy.
przesiewowe badanie słuchu
„O statystykach i podsumowaniu będziemy mogli mówić po zakończeniu badań. Dotychczas opisałam ok. 300 badań i zdarzyły się już przypadki poważnego niedosłuchu jednostronnego albo obustronnego”- mówi dr Šárka Solecka. Lekarka dodaje, że dorośli powinni zwracać uwagę na zachowanie dziecka. Co powinno ich zaniepokoić? „W każdym wieku będą to inne objawy. Jeśli dziecko nastawia głośniej telewizor, mówi głośno, ma problemy w szkole ze zrozumieniem dłuższych poleceń, czy z czytaniem i pisaniem, to warto zbadać słuch. W przypadku najmłodszych dzieci – do 1 roku życia warto poobserwować, czy reagują one na dźwięk, a starsze 2-letnie czy mówią, czy nie mają wady wymowy”- mówi laryngolog ze Szpitala św. Łukasza. Badania będą realizowane do maja. [artykuł został napisany w oparciu o materiał prasowy opracowany przez Magadlenę Fritz, rzecznik starostwa powiatowego w Bielsku-Białej]
Logo Szpitala św. Łukasza

Wielospecjalistyczny Szpital w Bielsku-Białej. Nowoczesny budynek z kompleksowym zapleczem diagnostycznym, wysoko wykwalifikowaną kadrą i oddziałem szpitalnym.

Ikona - komorka ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała

Szpital św. Łukasza S.A.
ul. Bystrzańska 94B, 34-309 Bielsko-Biała
NIP: 5472145493, REGON: 243161232,
Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej VIII Wydział Gospodarczy, KRS: 0000656269

WAŻNE INFORMACJE


Poznaj nas jeszcze lepiej na naszych mediów społecznościowych.

Copyright © Szpital św. Łukasza | Projekt i realizacja strony www - Agencja Marketingowa InterAktywni

+48 33 819 95 10
MENU