

W ramach Centrum Innowacyjnych Terapii Okulistycznych Szpitala św. Łukasza w Bielsku-Białej działa Poradnia Leczenia Zaćmy.
W celu umówienia się na wizytę do Poradni należy skontaktować się telefonicznie lub mailowo z Biurem Obsługi Pacjenta (godziny pracy zgodnie z godzinami pracy Rejestracji Szpitala św. Łukasza), lub skorzystać z systemu e-Rejestracji dostępnego 24/7.

Rejestracja telefoniczna w godzinach pracy Szpitala. Rejestracja online – 24h/7
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O ZAĆMIE
Zaćma (łac. cataracta) jest to stan związany ze zmętnieniem soczewki oka na skutek zmian związanych z wiekiem pacjenta. W związku z tym dochodzi do zamazania i zniekształcenia widzianego obrazu. Zaćma jest bezbolesną chorobą, pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości. Z wiekiem pacjenta wzrasta częstość występowania zaćmy.
Najczęstsze objawy
Dowiedz się więcej o zaćmie:

Pytania i odpowiedzi
W jakim wieku najczęściej choruje się na zaćmę?
Zaćma dotyka najczęściej osoby powyżej 50 roku życia.
Kogo najczęściej dotyka zaćma?
W pewnym wieku, zaćma zaczyna dotykać praktycznie wszystkich.
Jakie są objawy zaćmy?
Zazwyczaj, najbardziej podstawowym objawem zaćmy jest, pogorszenie widzenia.
Czy zaćma jest bolesna?
Nie, przy zaćmie ból nie jest odczuwalny.
Jakie są pierwsze symptomy zaćmy?
Za pierwsze objawy zaćmy można uznać pogorszenie widzenia (także koloru i kontrastu)
Co się stanie, jeśli nie będziemy leczyć zaćmy?
Jeśli nie będziemy leczyć zaćmy, nasz wzrok będzie się pogarszać, aż w końcu stracimy go całkowicie.
W jaki sposób stawia się diagnozę? – czyli tzw. Ścieżka Pacjenta


Jedynym sposobem leczenia zaćmy jest operacja mikro-chirurgiczna. Pacjent, niezależnie od swojego wieku podejmuje decyzję w którym momencie pogorszenie widzenia przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu na tyle aby poddać się tej operacji. Operacja w dużym uproszczeniu polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu na jej miejsce sztucznej. W zależności od tego jaką soczewkę wszczepimy mówimy o różnym zakresie korzyści wynikających z tej operacji.
Sam zabieg usunięcia zaćmy trwa kilkanaście minut. Pacjent przebywa w szpitalu tylko kilka godzin. Operacja wykonywana jest pod mikroskopem z użyciem sprzętu firmy ALCON – światowego lidera w technologiach okulistycznych. Pacjent jest znieczulony i w trakcie operacji nie odczuwa bólu.
OPERACJE WYKONYWANE NA SPRZĘCIE ALCON Centurion® GOLD Vision z głowicą ACTIVE SENTRY®
Podczas zabiegu stosowane są najwyższej jakości materiały jednorazowe. Podczas operacji wszczepiane są sztuczne soczewki z grupy najbardziej zaawansowanych produktów amerykańskiego producenta ALCON i innych światowych, uznanych producentów.

Rejestracja telefoniczna w godzinach pracy Szpitala. Rejestracja online – 24h/7
KORZYŚCI Z SOCZEWEK PREMIUM – DLACZEGO WARTO?
KOREKCJA WADY WZROKU
Soczewki wieloogniskowe to życie bez okularów, eliminują potrzebę stosowania okularów do bliży, do dali i tzw. widzenia pośredniego
KOREKCJA ASTYGMATYZMU
Specjalne soczewki dedykowane do korekcji astygmatyzmu, jak również prowadzenie operacji wg określonej techniki korygującej astygmatyzm pozwala na wyeliminowanie potrzeby stosowania okularów korygujących lub znaczne zmniejszenie mocy okularów.
KOREKCJA OBU OCZU NA RAZ
Możliwość przeprowadzenia operacji w obu gałkach ocznych w tym samym czasie. Dla dodatkowego komfortu pacjenta istnieje możliwość przeprowadzenia operacji w pełnym znieczuleniu ogólnym.

Kiedy zdecydować się na operację zaćmy?
Nie należy nadmiernie zwlekać z tą decyzją. Szczególnie kiedy pacjent zaczyna odczuwać dyskomfort w życiu codziennym, wtedy decyzja powinna być podjęta od razu. Warto również wtedy zastanowić się czy nie chcemy przy okazji pozbyć się konieczności noszenia okularów. Zastosowanie soczewek PREMIUM pozwala na skorygowanie wad wzroku. Zdarza się, że u około 20% zoperowanych pacjentów dochodzi do tak zwanej zaćmy wtórnej. Jest to zmętnienie pozostałej w oku tylnej torebki soczewki. Sytuacja ta jest niegroźna i w pełni wyleczalna. Usunięcie tego objawu jest możliwe dzięki zabiegowi kapsulotomii, wykonywanego w Poradni Okulistycznej Szpitala św. Łukasza. Zabieg ten trwa kilka minut i jest bezbolesny.

Rejestracja telefoniczna w godzinach pracy Szpitala. Rejestracja online – 24h/7
PO OPERACJI:
