

W ramach Centrum Innowacyjnych Terapii Okulistycznych Szpitala św. Łukasza w Bielsku-Białej działa Poradnia Leczenia Jaskry.
W celu umówienia się na wizytę do Poradni należy skontaktować się telefonicznie lub mailowo z Biurem Obsługi Pacjenta (godziny pracy zgodnie z godzinami pracy Rejestracji Szpitala św. Łukasza), lub skorzystać z systemu e-Rejestracji dostępnego 24/7.

Rejestracja telefoniczna w godzinach pracy Szpitala. Rejestracja online – 24h/7
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O JASKRZE
Jaskrą nazywamy przewlekłą i postępującą neuropatię nerwu wzrokowego. W wyniku choroby pojawiają się charakterystyczne zmiany morfologiczne w tarczy nerwu wzrokowego oraz w warstwach włókien nerwowych siatkówki. W wyniku tych uszkodzeń dochodzi do ubytków w polu widzenia.
OBJAWY JASKRY
U 85% pacjentów jaskra przebiega
bez żadnych odczuwalnych objawów!
Uszkodzenie pola widzenia w jaskrze postępuje od jego obwodu. Jest to dla pacjentów praktycznie niezauważalne gdyż kora mózgowa uzupełnia ubytki widzenia w początkowej fazie choroby. Najczęściej choroba rozwija się w obu gałkach ocznych, ale w sposób niesymetryczny. Chory zaczyna sobie zdawać sprawę z upośledzenia widzenia w chwili gdy nerw wzrokowy jest zniszczony i zaburzenia widzenia obejmują centrum pola widzenia. Chorobie nie towarzyszą żadne dolegliwości bólowe. Pacjent nie odczuwa objawów podrażnienia oka, nie występują też problemy z czytaniem czy z pracą na komputerze. Dopiero w zaawansowanej postaci choroby pojawia się widzenie centralne, czyli tzw. „widzenie lunetowate”, a w następnej kolejności wzrok całkowicie zanika.
Jaskra najczęściej jest wykrywana przypadkowo, przy okazji rutynowych wizyt okulistycznych (po okulary).
Prawidłowe wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego u zdrowych osób wahają się w zakresie 10–21 mm Hg. Ciśnienie wewnątrzgałkowe waha się też w ciągu dnia – najwyższe występuje w godzinach porannych, dobowe wahania nie powinny przekraczać 5 mm Hg.
U osób chorych na jaskrę może dochodzić do przejściowego wzrostu ciśnienia w gałce ocznej
nawet do 30–40 mmHg.
Chorzy odczuwają w takich sytuacjach ból oka, ból głowy a także zaburzenia widzenia. Zaburzenia widzenia manifestują się najczęściej jako widoczne koła, często wielobarwne – tęczowe, szczególnie przy patrzeniu na źródło światła w postaci tzw. efektu „halo”. Często też chorzy zgłaszają po prostu widzenie „przez mgłę”.
W sytuacji kiedy ciśnienie wewnątrzgałkowe wzrasta do 50–90 mmHg, mamy najczęściej do czynienia ze stanem ostrego zamknięcia kąta przesączania.
(popularnie zwane kiedyś „ostrym atakiem jaskry”). Jest to stan okulistyczny wymagający podjęcia natychmiastowego leczenia. Bez leczenia w ciągu kilkudziesięciu godzin może dojść do całkowitej utraty wzroku. W tym stanie oprócz bólu oka i głowy, zaczerwienienia oka, pogorszenia widzenia, pacjenci odczuwają nudności i wymioty.
Jaskra to choroba przewlekła. Po postawieniu diagnozy jaskry – leczenie trwa do końca życia.
Prawidłowe prowadzenie jaskry, oraz częste konsultacje kontrolne pozwalają na utrzymanie wzroku. Jaskra rozwija się powoli i nie daje objawów przez długi czas. Nawet przez kilkanaście lat chorzy nie zdają sobie sprawy z występowania choroby! Istotą jaskry jest postępujące uszkodzenie nerwu wzrokowego – tzw. neuropatia. W badaniu okulistycznym obecne są charakterystyczne zmiany morfologiczne tarczy nerwu wzrokowego i warstwy włókien nerwowych siatkówki. Adekwatnie do tego obrazu obserwowane są ubytki w polu widzenia pacjenta. Nieleczona jaskra nieuchronnie prowadzi do nieodwracalnej utraty wzroku. Moment w którym pacjent zauważa u siebie objawy jaskry świadczy o bardzo zaawansowanym stadium choroby, bardzo trudnym do leczenia. Najistotniejszym leczeniem jaskry jest jej PROFILAKTYKA! U osób młodych kontrolne konsultacje okulistyczne trzeba zaplanować raz na dwa lata. Osoby po 40 roku życia do okulisty powinny się zgłaszać minimum jeden raz w roku. Tylko w ten sposób możemy uniknąć rozwinięcia objawów jaskry oraz wielu innych chorób okulistycznych.

Pytania i odpowiedzi
Jakie są czynniki wpływające na rozwój jaskry?
Poza ciśnieniem wewnątrzgałkowym należy wymienić też inne czynniki ryzyka rozwoju jaskry. Zaliczamy do nich przede wszystkim:
⦁ nadciśnienie tętnicze
⦁ cukrzycę
⦁ migrenowe bóle głowy
⦁ nocne spadki ciśnienia tętniczego
⦁ niskie rozkurczowe ciśnienie perfuzji – różnica między ciśnieniem rozkurczowym krwi, a ciśnieniem wewnątrzgałkowym
⦁ krótkowzroczność
Kogo najczęściej dotyka jaskra?
⦁ Na jaskrę choruje około 2-3 % populacji europejskiej
⦁ Zaburzenia narządu wzroku to obecnie choroba cywilizacyjna (praca przy komputerze, smartfony, sztuczne oświetlenie) – obecnie na choroby oczu nie chorują głównie starsi ludzie, obecnie to problem całej populacji, w każdym wieku
⦁ Choroby oczu rozpoczynają się bezobjawowo, ważna jest profilaktyka i wczesne wykrywanie patologii
Poważne objawy jaskry
⦁ efekt halo – kolorowe kręgi wokół światła
⦁ zamglone widzenie i ból głowy
⦁ ból oka i ból głowy
Czy powinniśmy wykonywać badania profilaktyczne?
U osób zdrowych bez cech jaskry po 40 roku życia, badania profilaktyczne wykonujemy co 2 lata. U osób z grupy ryzyka bądź z rozpoznanymi cechami jaskry badania przeprowadzamy co roku
Co się stanie, jeśli nie będziemy leczyć jaskry?
Nieleczona jaskra prowadzi do całkowitej destrukcji nerwu wzrokowego i nieodwracalnej utraty widzenia. Przebieg choroby na wstępnym etapie jest zwykle bezobjawowy. Pacjent nie zdaje sobie sprawy z toczącego się procesu chorobowego – dlatego tak ważne są wizyty kontrolne u okulisty.
Jakie są prawidłowe wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego?
Jaskra jest związana głównie z wysokim ciśnieniem wewnątrzgałkowym, ale może się również rozwinąć nawet na niskim jego poziomie. Wpływ na rozwój neuropatii jaskrowej mają też dobowe wahania ciśnienia wewnątrzgałkowego. Głównym celem w terapii choroby jest obniżenie wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jaka wartość ciśnienia jest oczekiwana? Każdy pacjent powinien mieć określoną tą wartość indywidualnie. Uznaje się, że optymalne ciśnienie cieczy wodnistej to takie w którym nie dochodzi do progresji choroby. Zazwyczaj powinno ono utrzymywać się poniżej 18,0 mmHg.
Przewodnik Pacjenta – rodzaje jaskry

Wg literatury wyróżniamy jaskrę otwartego oraz zamkniętego kąta przesączania, także jej postać pierwotną lub wtórną. Jaskra pierwotna rozwija się bez zidentyfikowanej przyczyny, natomiast jaskra wtórna powstaje w przebiegu innych chorób oka (m.in. z cukrzyca, zaćma, stan zapalny, nowotwór, uraz).
Jaskra pierwotna otwartego kąta przesączania występuje najczęściej. Ten typ przypada ma 85-90% rozpoznań. Rozwija się najczęściej obuocznie. Charakterystyczna jest dla osób w wieku powyżej 40 r.ż., częściej występuje wśród osób krótkowzrocznych (wada poniżej 4 dioptrii). Występuje rodzinnie.
Jaskra wtórna otwartego kąta przesączania charakteryzuje się znacznie podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym. Podwyższenie ciśnienia następuje na skutek odkładania się nieprawidłowego materiału białkowego lub złogów barwnika w obrębie siateczki i beleczkowania. Jaskra wtórna wiąże się z większymi wahaniami ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz często bardziej agresywnym przebiegiem niż jaskra pierwotna otwartego kąta.
Jaskra z normalnym ciśnieniem. Główną przyczyną jest zbyt mała ilość krwi dochodząca do nerwu wzrokowego. Dochodzi do tego na skutek miażdżycy lub skurczu naczyń. Występuje częściej u osób po 50 r.ż. oraz u kobiet. U tych chorych częściej stwierdza się krótkowzroczność, skłonność do marznięcia rąk i nóg, migrenę, ponadto – niskie ciśnienie tętnicze krwi, bezdech senny, zwiększoną krzepliwość krwi i choroby tarczycy. Występuje również obuocznie, ale często asymetrycznie. W badaniu okulistycznym stwierdza się płomykowate wybroczyny na brzegu tarczy nerwu wzrokowego. Pacjenci skarżą się na ogniskowe ubytki w polu widzenia. Zmiany często szybciej postępują i są rozpoznawane na bardziej zaawansowanym etapie, niż w jaskrze pierwotnej otwartego kąta.
Jaskra zamykającego się kąta przesączania występuje u ok. 10-15% chorych, przebiega zwykle z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym. Ta postać jaskry jest częstsza u u kobiet niż u mężczyzn, i u osób z nadwzrocznością. Stopień zamknięcia kąta postępuje w czasie i u niektórych chorych prowadzi do całkowitego zamknięcia kąta przesączania. Ta postać jaskry może mieć przebieg ostry lub przewlekły.

Rejestracja telefoniczna w godzinach pracy Szpitala. Rejestracja online – 24h/7
LECZENIE JASKRY
W leczeniu jaskry najistotniejsze jest jej wczesne wykrycie i zastosowanie odpowiedniego leczenia. Im wcześniej choroba zostanie rozpoznana, tym większa szansa na powstrzymanie postępu choroby i zachowanie wzroku.
Wczesna diagnoza = zachowanie prawidłowego widzenia
Badania diagnostyczne wykonywane przez lekarza okulistę i optometrystę, są bezbolesne. Jeżeli jakieś badania wymaga większej interwencji proponowane jest znieczulenie.
Diagnostyka jaskry w poradni okulistycznej Szpitala św. Łukasza


3 FILARY DIAGNOSTYKI JASKRY
Profilaktyka
U osób zdrowych bez cech jaskry po 40 roku życia, badania profilaktyczne wykonujemy co 2 lata. U osób z grupy ryzyka bądź z rozpoznanymi cechami jaskry badania przeprowadzamy co roku.
Osoby z rozpoznaną jaskrą, po włączeniu leczenia przeciw-jaskrowego, powinny wykonywać kontrolne pomiary ciśnienia wewnątrzgałkowego co ok. 2 miesiące. Ocena tarczy nerwu wzrokowego (w badaniu OCT) powinna być wykonywana co min. 6 miesięcy.
Optyczna koherentna tomografia oka – badanie OCT
Jest to technika obrazowania pozwalająca na ocenę morfologii tkanek oka. Jest to całkowicie nieinwazyjna, bezbolesna i powtarzalna metoda badania nie narażona na skutki uboczne. Dzięki OCT okulista może dokładnie ocenić stan rogówki, stan kąta przesączania, także plamki, nerwu wzrokowego oraz siatkówki. Badanie OCT można wzbogacić funkcją angio-OCT (OCT-A). Jest to metoda obrazowania naczyń siatkówki i naczyniówki, nie wymaga podania kontrastu i specjalnego przygotowania.
Perymetria
Kolejnym kluczowym badaniem w okresie po postawieniu rozpoznania, jest badanie pola widzenia – PERYMETRIA. Powinno być ono wykonywane co najmniej 6 razy w ciągu dwóch pierwszych lat leczenia. Dzięki temu badaniu jesteśmy w stanie określić stopień progresji choroby oraz skuteczność leczenia.
Czynniki ryzyka jaskry – czyli na co warto zwracać uwagę
Jeżeli u Ciebie występuje więcej niż jeden podany wyżej czynnik, jesteś w grupie ryzyka jaskry. Jeżeli tego nie zrobiłeś wcześniej, jak najszybciej powinieneś zgłosić się na badania w kierunku ewentualnego wczesnego wykrycia choroby!

Rejestracja telefoniczna w godzinach pracy Szpitala. Rejestracja online – 24h/7
LECZENIE JASKRY:
Leczenie farmakologiczne
jaskry odbywa się za pomocą kropli podawanych do oka chorego. Leki stosowane w leczeniu jaskry działają na zasadzie zmniejszenia produkcji cieczy wodnistej lub zwiększeniu jej odpływu z gałki oka. To działanie zmniejsza ciśnienie wewnątrzgałkowe. W sytuacji kiedy leczenie kroplami nie jest w stanie zredukować podwyższonego ciśnienia konieczne jest leczenie laserowe lub chirurgiczne.
Leczenie jaskry laserem mikropulsowym.
To małoinwazyjny zabieg wykonywany na bloku operacyjnym. Wykonuje się go w znieczuleniu anestezjologicznym aby zapewnić komfort dla pacjenta i ograniczyć przykre odczucia związane z ingerencją w tkanki oka. W czasie zabiegu, głowicą lasera, wykonywane są mikrouszkodzenia ciała rzęskowego, przez co hamujemy wydzielanie cieczy wodnistej przez ciało rzęskowe powodując obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Po takim zabiegu można zrezygnować z leczenia farmakologicznego jaskry, prowadząc cały czas kontrolę w poradni okulistycznej.
Czego używamy
Do zabiegów przeciw jaskrowych w oddziale okulistyki Szpitala św. Łukasza wykorzystywany jest nowoczesny laser wraz z sondami niezbędnymi do wykonania zabiegów. Terapia laserowa jaskry to:
Gdy leczenie farmakologiczne lub laserowe nie przynosi oczekiwanego efektu obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego, a także obserwowane jest dalsza progresja uszkodzenia nerwu wzrokowego, należy wdrożyć leczenie chirurgiczne. Decyzję o tym zawsze podejmuje lekarz obserwując postępy w leczeniu.

PAMIĘTAJ!

Jaskra to najgroźniejsza choroba nerwu wzrokowego. Prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia narządu wzroku. Jest drugim co do częstości powodem ślepoty na całym świecie.