W ramach Centrum Innowacyjnych Terapii Okulistycznych Szpitala św. Łukasza w Bielsku-Białej działa Poradnia Zaburzeń Rogówki.
W celu umówienia się na wizytę do Poradni należy skontaktować się telefonicznie lub mailowo z Biurem Obsługi Pacjenta (godziny pracy zgodnie z godzinami pracy Rejestracji Szpitala św. Łukasza), lub skorzystać z systemu e-Rejestracji dostępnego 24/7.
Rejestracja telefoniczna w godzinach pracy Szpitala. Rejestracja online – 24h/7
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O ZABURZENIACH ROGÓWKI
Narząd wzroku składa się z gałek ocznych oraz tzw. aparatu ochronnego i ruchowego oka. W skład aparatu ochronnego wchodzą powieki, narząd łzowy i powięzi oczodołowe. Mięśnie gałkoruchowe z kolei tworzą aparat ruchowy oka. Gałka oczna to kulisty twór posiadający biegun przedni i tylny, gałkę oczną na pół dzieli równik, zaś przez środek oka przechodzi oś optyczna oka. Biegun przedni gałki ocznej to inaczej szczyt rogówki, biegun tylny oka to geometryczny środek twardówki. Ściana gałki ocznej składa się z trzech warstw:
Zadanie rogówki
ROGÓWKA
pełni przede wszystkim funkcję ochronną oka, odgrywając poza tym ważną rolę w układzie optycznym oka. Rogówka odstaje nieco poza krzywiznę twardówki, kształtem przypominając szkiełko zegarkowe. Średnica rogówki u dorosłego człowieka wynosi ok 12 mm, przy czym średnica pionowa jest nieco mniejsza niż pozioma.
Granica pomiędzy twardówką a rogówką nazywa się RĄBKIEM ROGÓWKI. W tym miejscu znajduje się nagromadzenie komórek macierzystych nabłonka rogówki, które w wyniku podziału zapewniają stałe odbudowywanie powierzchni rogówki. Na zewnątrz od rąbka rogówki rozciąga się SPOJÓWKA pokrywająca z zewnątrz twardówkę w postaci spojówki gałkowej. Spojówka następnie wchodząc pod powieki załamuje się w postaci załamka spojówki (górny i dolny) i przechodzi na część powiekową w postaci spojówki powiekowej. Przestrzeń wyścielającą spojówką pomiędzy nazywa się workiem spojówkowym. Rogówka skupia i załamuje promienie świetlne biorąc udział w tworzeniu obrazu widzianego. Rogówka nie jest unaczyniona, jest za to wyposażona w liczne zakończenia nerwowe odpowiedzialne za odczucia bólowe.
W procesach chorobowych dochodzi często do zmian w kształcie rogówki. Taki stan rzeczy wpływa na optykę oka, upośledza widzenie i zniekształca obraz widziany.
Rodzaje Zaburzeń – diagnoza i leczenie
STOŻEK ROGÓWKI
Rogówka zmienia swój kształt z kulistego na stożkowaty powodując zaburzenia optyki oka. Dochodzi do ścieńczenia brzegu rogówki i uwypuklenia jej centrum. Brak leczenia może znacznie upośledzić wzrok co skutkuje sytuacją konieczności wykonania przeszczepu rogówki. Wśród przyczyn stożka rogówki wymienia się: czynniki genetyczne – występowanie częściej u członków rodziny, urazy oka, przebyte choroby oczu – zwyrodnienie barwnikowe, zapalenia rogówki lub spojówki, czy urazy oka.
Objawy stożka rogówki to: rozmyte widzenie, osłabienie ostrości widzenia, nadwrażliwość na światło, uczucie podrażnienia, odczuwanie efektu „rozbłysku” przy patrzeniu na źródło światła.
Zabieg cross-linking – to mini inwazyjny zabieg, którego celem jest powstrzymanie rozwoju stożka rogówki. W czasie zabiegu do oka podawany jest środek – ryboflawina. W następnym etapie rogówka zostaje poddana naświetleniu światłem UVA. W konsekwencji zabiegu powstają dodatkowe wiązania kolagenowe poprzeczne. Dzięki temu rogówka staje się silniejsza i bardziej sztywna. Jest mniej podatna na odkształcenia.
źródło: Wikipedia
SKRZYDLIK
na skutek zwyrodnienia spojówki dochodzi do narastania spojówki na rogówkę. Spojówka to błona śluzowa pokrywająca z zewnątrz gałkę oczną oraz od wewnątrz powierzchnię powiek.
Najczęściej występującymi objawami są: nadmierne łzawienie oka, ból, oraz światłowstręt.
Leczenie skrzydlika – zmiany rozpoznane i leczone na wstępnym etapie choroby nie wymagają interwencji chirurgicznej. Leczenie polega na stosowaniu kropli nawilżających i ochronie przed promieniami UV. W zaostrzeniach choroby doraźnie stosowane są miejscowo działające leki kortykosteroidowe. W przypadku przewlekającego się stanu chorobowego należy rozważyć interwencję chirurgiczną polegającą na wycięciu zmiany wraz z przeszczepieniem spojówki, rąbka rogówki lub błony owodniowej. W tych sytuacjach, szczególnie przy wznowie, podaje się leki antymetaboliczne w postaci kropli do oka.
ZAPALENIA ROGÓWKI / SPOJÓWKI
na skutek kontaktu z określonym patogenem może dochodzić do zapaleń bakteryjnych, wirusowych, chlamydiowych, jak również alergicznych. Prawidłowo przeprowadzona diagnostyka pozwala na zastosowanie adekwatnego leczenia.
źródło: Wikipedia
Objawy uzależnione są od rodzaju zakażenia, to przede wszystkim łzawienie oka, zaczerwienienie powierzchni oka oraz światłowstręt.
Leczenie uzależnione jest od prawidłowego rozpoznania przyczyny zapalenia. Jest to najczęściej leczenie w postaci podawania właściwych kropli do oka.
źródło: Wikipedia
UTRATA PRZEJRZYSTOŚCI ROGÓWKI / ZWYRODNIENIE ROGÓWKI
na skutek kontaktu z określonym patogenem może dochodzić do zapaleń bakteryjnych, wirusowych, chlamydiowych, jak również alergicznych. Prawidłowo przeprowadzona diagnostyka pozwala na zastosowanie adekwatnego leczenia.
Wspólnym objawem jest ogólne pogorszenie ostrości wzroku i pogorszenie widzenia.
Leczeniem w postaci przeszczepu rogówki zajmują się wyspecjalizowane ośrodki.